Wśród koneserów antyków styl biedermeier od lat cieszy się nieustającą popularnością. Dlaczego Polacy tak go lubią? Co warto o nim wiedzieć?

biedermeier-wohnzimmer im freilichtmuseum bad-sobernheim

1. Styl Biedermeier spotkał się z dużą niechęcią

Biedermeier w czasach swojego panowania spotkał się z falą krytyki. Ówcześni znawcy sztuki zarzucili mu bezideowość. Nic dziwnego: twórcom biedermeieru nie podobał się blichtr i przepych typowy dla stylu Empire. Stworzyli więc meble alternatywne dla empire: wygodne, funkcjonalne, trwałe i przystępne cenowo. Wówczas było to myślenie wręcz rewolucyjne, bowiem przed biedermeier mebel miał przede wszystkim pięknie wyglądać.

komoda biedermeier

Fot. Komoda w stylu biedermeier

2. Zyskał dużą popularność w Europie

Biedermeier narodził się w Niemczech i Austrii ok. 1815. Szybko jednak zyskał popularność w Polsce, Rosji, a także krajach skandynawskich. Chociaż był pierwotnie stylem dla mieszczan, szczególnie polubili go polscy szlachcice, którzy chętnie wprowadzali biedermeiery do swoich dworów. Po dziś dzień jest jednym z ulubionych stylów wśród polskich koneserów antyków.

3. To nie tylko styl dla mieszczan

Chociaż przyjęło się nazywać biedermeier stylem mieszczan, w Polsce wyższe sfery także szybko się do niego przekonały. Biedermeier w odsłonie szlacheckiej jest zorientowany na historię i nawiązuje do wartości arystokratycznych. Szlachecki wariant tego stylu swoje odbicie znalazł zwłaszcza w malarstwie.

4.Stawiał na innowacyjne rozwiązania

Styl biedermeier miał sprawić, że wnętrza staną się bardziej komfortowe. Dzięki temu część ówczesnych pomieszczeń straciła swój reprezentacyjny charakter na rzeczy kameralności i przytulności. W tamtych czasach powstawały też pierwsze sprężynowe siedziska – wszystko dla wygody użytkowników.

antyczna sofa

Fot. Antyczna sofa

5. Biedermeierowskie antyki są nie tylko wygodne

Cechą charakterystyczną biedermeierów jest solidność i komfort użytkowania. Ale antykom w tym duchu nie można odmówić pięknego wyglądu. Uwagę przyciągają proste, oszczędne, klasycyzujące kształty i piękne okleiny, np. w postaci forniru czeczotkowego.

Der Online-Shop antykikoneser.pl verwendet „Cookies”, um Dienste und anonyme Statistiken bereitzustellen. Durch die Verwendung stimmen Sie zu, „Cookies” auf Ihrem Gerät zu speichern. Sie können Ihre Einwilligung widerrufen, indem Sie Ihre Browsereinstellungen ändern.

Akzeptieren Mehr Informationen