Teoretycznie dekorowanie domu to najprostszy i najprzyjemniejszy etap tworzenia aranżacji. Praktycznie to ogromne wyzwanie, podczas którego niezwykle łatwo popełnić wnętrzarskie faux pax. Poznajmy najpopularniejsze błędy w dekorowaniu domów i mieszkań:

1. Nadmiar ładnych rzeczy

Ogromny wybór dekoracji daje nam poczucie, że w kilku prostych krokach jesteśmy w stanie urządzić dom marzeń. Szybko jednak może okazać się, że spośród tysięcy, a nawet milionów pięknych rzeczy, trudno wybrać takie, które będą do siebie pasowały. Wszak zarówno energetyczny trend urban jungle ma coś w sobie, jak i luksusowe aranżacje, w których pierwsze skrzypce grają złote dodatki na tle eleganckiego, pudrowego różu. A co z niezwykle modnymi ostatnio motywami wszystkim znanej i odczarowanej monstery? A może tak postawić na nowoczesność i geometryczne kształty tapet w formie paneli 3D? A co z niesamowitymi płytkami w stylu portugalskim? Albo prostymi, ale jakże przytulnymi dodatkami w typie rustykalnym? Przeglądając portale wnętrzarskie czy inspiracje na Pintereście trudno zdecydować się w jakim kierunku pójść, urządzając wnętrza. Łatwo też ulec pokusie i po prostu kupić wiele gustownych przedmiotów, które chociaż same w sobie są piękne, nie pasują do siebie.

2. Brak symetrii i proporcji

Nawet jeśli zakupione przez nas rzeczy są nie tylko piękne, ale tworzą także spójną całość, przed nami kolejne wyzwanie. Jak je wkomponować, na co uważać? 

  • Duże meble antyczne, rozłożyste kanapy czy przestronne przestrzenie potrzebują dużych dodatków. Maleńkie lustro nad masywnym i wielkim łóżkiem będzie wyglądało zabawnie, podobnie jak niewielki obrazek nad ogromną komodą czy skromny żyrandol nad stołem na 12 osób. 
  • Artystyczny nieład np. w formie ściany z fotografiami, typowy choćby dla wnętrz w duchu eklektycznym, wygląda jak dzieło przypadku. Jednak nic bardziej mylnego: za nonszalanckim brakiem porządku, często stoi wiele godzin tworzenia kompozycji. 
  • Bezpieczna symetria i harmonia, chociaż niektórym wydaje się nudna, to bezpieczny i ponadczasowy sposób na komponowanie dodatków, np. w postaci dwóch obrazów umieszczonych nad kanapą, dwóch lamp otaczających sofę itp. Stawiając na ten wariant, możemy być pewni że nasze wnętrza będą miłe dla oka.

3. Zbyt bezpieczna aranżacja

Czasem boimy się przesadzić: z kolorem, zbyt ekstrawaganckimi dekoracjami, z nietypowymi dodatkami. W ten sposób powstają bezpieczne, ładne aranżacje, które przypominają bardziej hotel o „uniwersalnej estetyce” niż wnętrza z duszą. Warto przełamać zachowawcze kolory jednym, wyrazistym akcentem kolorystycznym: niekoniecznie w postaci ścian. Czasem wystarczą dodatki. Jednostajne tkaniny można uzupełnić materiałami o ciekawe strukturze czy wzorze. Dobrze też wprowadzić do wnętrz mniej oczywiste dekoracje: interesujące grafiki, rzeźby, ciekawe pamiątki z podróży. 

Czy dekorowanie wnętrz jest trudne? Na pewno jest wyzwaniem czasochłonnym, w którym stosunkowo prosto popełnia się błędy. Jednak dodatki mają tę zaletę, że dość prosto wymienić je na inne. Z kolei dekorowanie wnętrz to jeden z najprzyjemniejszych etapów tworzenia aranżacji, co zwykle rekompensuje wszelkie trudy.

Der Online-Shop antykikoneser.pl verwendet „Cookies”, um Dienste und anonyme Statistiken bereitzustellen. Durch die Verwendung stimmen Sie zu, „Cookies” auf Ihrem Gerät zu speichern. Sie können Ihre Einwilligung widerrufen, indem Sie Ihre Browsereinstellungen ändern.

Akzeptieren Mehr Informationen