Coraz więcej osób decyduje się na gabinet w domu – to praktyczne rozwiązanie, jeśli chociaż częściowo wykonujemy pracę w miejscu zamieszkania. Doskonałą propozycją na urządzenie takiego wnętrza jest styl klasyczny – elegancki i ponadczasowy, wykorzystujący antyczne meble i bazujący na szlachetnych materiałach.

Dlaczego warto postawić na styl klasyczny?

Gabinet to z jednej strony miejsce pracy, które ma za zadanie sprzyjać koncentracji, a z drugiej integralna część domu, która powinna współgrać z ogólną aranżacją wnętrz. W gabinecie pragniemy odnaleźć spokój niezbędny do efektywnej realizacji obowiązków. Niejednokrotnie służy on także do przyjmowania partnerów biznesowych czy interesantów, z tego względu powinien być reprezentacyjny i gustowny.

W powyższe potrzeby idealnie wpisuje się styl klasyczny – oszczędny w zdobieniach, ale bardzo szykowny. Łączący przytulność ze stonowaną elegancją. Harmonijny i prosty.

Director room in classic style

Zasady urządzania gabinetu w stylu klasycznym

Styl klasyczny nie polega na naśladowaniu konkretnej epoki. To czerpanie inspiracji z porządku właściwego dla antyku. Tym samym klasyczne wnętrza mogą być urządzone meblami nawiązującymi np. do  stylu angielskiego, rustykalnego, eklektycznego. Decydując się na gabinet w stylu klasycznym, musimy pamiętać że nie ma w nim miejsca na przypadkowość czy bylejakość. Przy aranżacji wnętrz powinniśmy kierować się konkretnymi zasadami:

Symetria i harmonia

Planując wnętrza w stylu klasycznym, zachowujemy symetrię i równowagę:

Przykłady: Urządzając kącik do przyjmowania gości, sofy czy fotele antyczne dobrze ustawić równo po jednej i drugiej stronie stolika. Wnęki (np. wypełnione książkami) warto zaprojektować symetrycznie, na przeciwległych ścianach.

Naturalne, szlachetne materiały

W stylu klasycznym wykorzystujemy wyłącznie materiały dobrej jakości – meble wykonane z cennych gatunków drzew, marmurową lub drewnianą podłogę, szlachetne tkaniny, prawdziwą skórę. Stawiamy na antyki, unikając tanich podróbek stylizowanych na antyczne meble.

Koszty urządzania wnętrza w stylu klasycznym pozornie są wysokie – jednak taka aranżacja nie starzeje się, jest odporna na chwilowe trendy i mody. A inwestując w dobrej jakości meble, mamy gwarancje że będą nam służyły przez lata.

Stonowana kolorystyka i oszczędne dekoracje

Styl klasyczny był odpowiedzią dla pełnego przepychu baroku i rokoko. Z tego względu charakteryzuje go umiar i równowaga. Oczywiście nie jest pozbawiony zdobień, dlatego wnętrza możemy wykończyć np. listwami dekoracyjnymi, a także kasetonami, eleganckimi tapetami w pasy czy wnękami w ścianach.

Kolory w stylu klasycznym są naturalne – to głównie beże, brązy, biele, szarości, niebieskości. Przy dodatkach stosujemy również turkus, butelkową zieleń, czerwień, złoto i srebro. Takie barwy sprawdzają się w gabinecie, ponieważ wprowadzają spokój.

Układ gabinetu w stylu klasycznym

Gabinet spełnia dwie funkcje. Po pierwsze: stwarza przyjazne miejsce do pracy, po drugie to pomieszczenie w którym być może będziemy prowadzili rozmowy biznesowe, dlatego konieczne jest zaaranżowanie kącika do przyjmowania gości.

Wnętrza wyposażone w antyki muszą być przestronne. Antyczne meble poupychane w ciasnym pomieszczeniu będą przytłaczały i tworzyły wrażenie chaosu. Meble ustawiamy możliwie blisko ścian – poza biurkiem, które powinno stać w centralnym miejscu.

DSC_0601

Różne odsłony gabinetu w stylu klasycznym

Gabinety w stylu klasycznym mogą być zaskakującą odmienne: poważne, wyposażone w ciemne i solidne antyki, a także lekkie, stawiające na jasne barwy i proste meble.

Poważny i luksusowy

W tej odsłonie dominują ciężkie, ciemne antyczne meble, które będą się dobrze prezentowały na tle tapet w kolorze bordo lub butelkowej zieleni. Konieczne jest zastosowanie dobrego oświetlenie, które wydobędzie odpowiedni klimat z ciemnego wnętrza – warto rozważyć kinkiety, mosiężne lampy i bogato zdobione żyrandole. Styl gabinetu podkreślą skórzane fotele i sofy.

W takim pomieszczeniu dekoracją jest już samo luksusowe wyposażenie – wiekowe meble ze szlachetnych gatunków drzew, skórzane obicia czy oświetlenie. Gabinet możemy dodatkowo ozdobić np. ciężkimi zasłonami, perskim dywanem czy biblioteczką z bogatym księgozbiorem. Unikajmy przepychu i zbędnych bibelotów, które mogą zamienić poważny i reprezentacyjny gabinet w kiczowate pomieszczenie.

1277

 Lekki i elegancki

Decydując się na tę wersję, stawiamy na jasne ściany – w kolorze bieli, szarości, beżu. Zamiast skórzanych kanap, wykorzystujemy sofy obite tkaninami. Wybieramy meble o lżejszej konstrukcji, prostych formach. Możemy pozwolić sobie też na wprowadzenie nowoczesnych elementów – np. szklanego biurka, które doda wnętrzu lekkości.

We wnętrzach klasycznych unikamy mocnych kontrastów. Kolory powinny być stonowane, wyposażenie spójne. W tej aranżacji sprawdzą się wnęki ozdobione delikatną sztukaterią, w których możemy ustawić książki czy subtelne ozdoby. Proste i jasne wykończenie będzie się dobrze komponowało z nowoczesnym sprzętem.

Nieważne czy zdecydujemy się na ciemną i poważną aranżację czy lekką i elegancką – gabinet w stylu klasycznym będzie wspaniałą wizytówką dla gości, a także doskonałym miejscem pracy. Kierując się zasadami właściwymi dla tego stylu, stworzymy miejsce odporne na zmieniającą się trendy, komfortowe, przyjazne oraz reprezentacyjne.

Online shop antykikoneser.pl uses „cookies” to provide services and anonymous statistics. By using it, you agree to save „cookies” on your device. You can withdraw your consent by changing your browser settings.

Accept More informations