Wakacyjna beztroska sprzyja zachwytowi nad tym co nowe. Nic dziwnego, że wielu z nas chce przenieść nieco sielskich wspomnień z podróży do własnych wnętrz. Wiemy już jak przemycić do polskich domów i mieszkań nieco stylu francuskiego, włoskiego, hiszpańskiego, holenderskiego, prowansalskiego, skandynawskiego, bretońskiego, flamandzkiego, Hampton czy zakopiańskiego. Czas na styl grecki.

W Grecji łatwo się zakochać. Ten kraj zachwyca zapierającymi dech w piersiach górskimi i morskimi krajobrazami, monumentalnymi zabytkami, malowniczymi uliczkami starych miasteczek czy tętniącymi życiem Atenami. Wszystko to skąpane w gorącym słońcu i okraszone śródziemnomorskim klimatem. Jeśli chodzi o styl we wnętrzach, Grecja nie jest jednorodna. Możemy jednak wyróżnić 3 główne trendy w urządzaniu wnętrz:

Style współczesne, zgodne z aktualnymi trendami w aranżacji wnętrz;

Styl historyzujący, mocno czerpiący z antycznej sztuki i architektury;

Styl rustykalny/wyspiarskim o nieco eklektycznym charakterze.

W poniższym wpisie omówimy dwie ostatnie pozycje.

Greckie wnętrza inspirowane sztuką antyku

Styl historyzujący w greckim wydaniu może wydawać się nam nieco pretensjonalny. Z łatwością odnajdziemy w nim nawiązania do sztuki antyku, np. w postaci charakterystycznych greckich ornamentów (kolumny, liście akantu, lwich głów). Domy i mieszkania wypełniają meble antyczne lub stylizowane na antyczne, wyróżniające się bogatymi zdobieniami (złoceniami, rzeźbieniami). Ustawione są symetrycznie, tworząc harmonijne kompozycje. Wrażenie przepychu tworzą liczne dekoracje: od niezliczonej ilości rodzinnych fotografii w ozdobnych ramkach, po rzeźby, wazony, kwiaty. Wnętrza często wykończone są marmurem, płytkami ceramicznymi na podłodze, drewnianymi schodami, metalowymi balustradami. Dominujące kolory to biel (na ścianach, w postaci marmuru), złoto, kolory naturalnego drewna.

Domy w stylu wyspiarskim/wiejskim

Zupełnie inaczej prezentuje się styl grecki w wydaniu rustykalnym/wyspiarskim. Tutaj dominuje spokój i prostota. Ściany często pokryte są chropowatym, białym tynkiem, a podłogi wykończone kamieniem, drewnem lub ceramicznymi płytkami. Małe okna koniecznie wyposażone są w drewniane okiennice. Na suficie pojawiają się elementy drewna, np. w postaci belek. Drewniane są również schody, czy meble, ale o prostym, rustykalnym charakterze.

Na zewnątrz, w kącikach zacienionych drzewami, ustawiane są lekkie metalowe krzesła i stoliki ze szklanym blatem. W wykończeniu kuchni, obok drewna, pojawia się także marmur: tutaj nie będący synonimem luksusu, a bardzo pragmatycznym, bowiem trwałym materiałem. Jako, że domy raczej mają małe metraże, z łatwością dostrzeżemy w nich ergonomiczne rozwiązania, np. łóżka ułożone na podwyższeniu, co pozwala wydzielić przestrzeń na schowki, zagospodarowane poddasza, maleńkie schody, zastępowane czasem jeszcze mniejszymi drabinkami. Chociaż aranżacje pozbawione są niezliczonej ilości dekoracji, a wykończenie ma zapewniać odrobine chłodu – tak pożądanego w okresie letnim, wnętrza są ciepłe i przytulne.

A jak przenieść odrobinę greckiego stylu do polskim wnętrz? O tym w następnym artykule.

Online shop antykikoneser.pl uses „cookies” to provide services and anonymous statistics. By using it, you agree to save „cookies” on your device. You can withdraw your consent by changing your browser settings.

Accept More informations