Epoka Ludwika Filipa przyniosła znaczne zmiany w aranżacji wnętrz. Dotychczasowa reprezentacyjność przestrzeni mieszkalnej stała się równie ważna jak komfort życia mieszkańców czy funkcjonalność. Jak wpłynęło to na antyki w tym stylu?

Ludwiki powstawały z myślą o pałacowych, przestronnych wnętrzach, więc z naszej perspektywy mogą wydawać się meblami monumentalnymi oraz nad wyraz dekoracyjnymi. Jednak idea, która przyświecała twórcom mebli w stylu Ludwika Filipa, była rewolucyjna. To właśnie wtedy wnętrza zyskały bardziej kameralny, intymny charakter. Meble stały się mniejsze, bardziej mobilne, komfortowe, a przede wszystkim: powstawały nie tylko, by zachwycać, ale by ułatwiać życie.

Jakie są antyki w duchu Ludwika Filipa?

Przyjrzyjmy się konkretnym rodzajom mebli:

Stoły i biurka

Charakterystyczne dla epoki Ludwika Filipa są stoły o owalnych lub okrągłych blatach. Szczególnie warte uwagi są jednak małe stoliczki przypominające fantazyjne rzeźby, o różnych przeznaczeniach, np. karciak, stolik do czesania czy niciak. Były one wyposażone w specjalne przegródki i szufladki, dodające im funkcjonalności.

Dzisiaj wysoce cenione są sekretarzyki z zasuwami w formie żaluzji. Biurka przybierały formę stolików, bywały też wsparte na szafkach.

Fotele i kanapy

Na tle mebli z poprzednich epok są wyjątkowo komfortowe. Zawdzięczają to sprężynom w siedziskach: nowatorskiemu jak na ówczesne czasy patentowi. Fotele kształtem często przypominały krzesła z podłokietnikami, ale były w pełni tapicerowane. Antyczne fotele godne uwagi to np. niski i głęboki Wolter o doskonale wyprofilowanym zaplecku.

Kanapy wyróżniało tapicerowanie: pokrywało ono cały mebel. Modne były także ultra wygodne, asymetryczne szezlongi.  Antyczne fotele i sofy zazwyczaj wsparte są na esowatych, dodających ich lekkości nóżkach.

Szafy i szafki

W przeciwieństwie do stoliczków czy sekretarzyków o fantazyjnych formach, szafy w duchu Ludwika Filipa są masywne i ciężkie. Zwykle ich zwieńczeniem jest ozdobny gzyms, a zamiast lekkich, wygiętych nóżek mają zabudowane cokoły. Meble wykonywano z litego drewna, marmuru oraz kamienia. Całość ozdabiano np. snycerką czy fornirami.

Do jakich wnętrz pasują Ludwiki Filipy?

Antyki w duchu Ludwika Filipa pasują do wnętrz stylizowanych na epokę ludwikowską, jak i do całkiem współczesnych aranżacji. Styl, który wyjątkowo zgrabnie łączy w sobie ludwiki i współczesne wyposażenie wnętrz to styl francuski. Antyki pełnią tam zarówno rolę funkcjonalną, jak i dekoracyjną.

Warto mieć na uwadze, że Ludwiki Filipy nie są tak monumentalne jak choćby antyki Empire, dlatego możemy wprowadzić je do wnętrz o mniejszej powierzchni. Do dyspozycji mamy też zupełnie małe stoliki czy lekkie sekretarzyki, które będą efektowną ozdobą i przestronnego apartamentu, i kawalarki, z dobrze zaplanowaną przestrzenią.

Online shop antykikoneser.pl uses „cookies” to provide services and anonymous statistics. By using it, you agree to save „cookies” on your device. You can withdraw your consent by changing your browser settings.

Accept More informations