Styl grecki ma wiele wymiarów: od lekko surowych, rustykalnych wnętrz, po pełne przepychu, bogato zdobione aranżacje. Jak zatem przemycić grecki klimat do naszych polskich domów i mieszkań?

Wykończenie wnętrz – ponadczasowe

Grecy są dość pragmatyczni w urządzeniu wnętrz: domy i mieszkania mają nie tylko pięknie wyglądać, ale też cechować się solidnością wykonania czy chronić przed letnim upałem. Stąd mieszkańcy Grecji cenią:

kamień – dawniej z kamienia budowano całe domy, obecnie ten materiał częściej wykorzystuje się do podłóg;

marmur – znany ze swoich walorów estetycznych, ale także trwałości. Marmurowe podłogi czy schody nie niszczeją pod wpływem słońca;

drewno – dodaje wnętrzom ciepłego charakteru, w formie belek na suficie doskonale komponuje się z chropowatymi, białymi ścianami typowymi dla wiejskich domów. Antyki oraz większość mebli także jest z drewna, dzięki temu cieszą się opinią solidnych;

żelazo: wykonuje się z niego lekkie, ogrodowe meble czy balustrady;

ceramiczne płytki: nie tylko łatwo utrzymać je w czystości, ale podobnie jak kamień, sprawiają że domy są chłodniejsze.

beton: na niektórych greckich wyspach często wykonuje się z niego zlewy czy elementy wysp kuchennych. Jest on alternatywą dla droższego marmuru.

Jak zatem wykreować grecki klimat w wykończeniu wnętrz? Postawmy na wysokiej jakości, trwałe i naturalne materiały lub na materiały dobrze je imitujące. Do wyboru mamy np. płytki do złudzenia przypominające marmur, okna i parkiety stylizowane na drewniane czy wreszcie farby o strukturze i kolorze betonu.

Kolorystyka

Niektóre greckie aranżacje przyprawiają o zawrót głowy jeśli chodzi o kolorystykę: ciemny brąz, biel i złoto przeplata się tam z intensywnymi kolorami takimi jak czerwień, zieleń czy granat. Jednak we wnętrzach o bardziej rustykalnym klimacie dominują biel, naturalny kolor drewna (zwykle ciemny), uzupełnione o odcienie błękitu. Ta kolorystyka niesie spokój i chociaż jest odrobine surowa, ociepla ją wszechobecne drewno.

W naszych polskich wnętrzach inspirowanych Grecją, obok obowiązkowego zestawu brązu, bieli i granatu, możemy dodać nieco zgaszonej zieleni czy odcieni szarości.

Wyposażenie

Aby uzyskać estetyczny i niewymuszony klimat greckich wnętrz, w aranżacji warto postawić na lekki eklektyzm. Ciekawym i jednocześnie bezpiecznym rozwiązaniem są antyki w stylu klasycystycznym. Z jednej strony nawiążą one do greckiej sztuki i architektury. Z drugiej będą wdzięcznym kompromisem między nadmiernym przepychem a rustykalną prostotą.

Antyki w klasycznym wydaniu z łatwością zestawimy zarówno z bardziej współczesnymi meblami, jak i z tymi w klimacie rustykalnym.

A jak dobrać dodatki? O tym w następnym artykule.

Online shop antykikoneser.pl uses „cookies” to provide services and anonymous statistics. By using it, you agree to save „cookies” on your device. You can withdraw your consent by changing your browser settings.

Accept More informations