Drewniana posadzka, panele podłogowe, płytki: wszyscy znamy te sposoby wykończenia połogi. Ale antyki korespondują nie tylko z parkietem w jodełkę lub płytkami ułożonymi w szachownicę. Jakie mniej standardowe podłogi podkreślą piękno antycznych mebli?

Posadzka żywiczna

Ten rodzaj podłogi tworzy wrażenie lodowej tafli. Najbardziej znana jest w wersji połyskującej, ale możemy wybrać też wersję matową lub półmatową. Do wyboru mamy podłogi w wielu kolorach, możemy też zdecydować się na posadzki w stylu 3D albo imitujące np. marmur. Poza ciekawymi walorami estetycznymi, żywiczna posadzka posiada przydatne właściwości:

jest antyelektrostatyczna, więc łatwiej utrzymać ją w czystości

charakteryzuje ją duża wytrzymałość, bowiem pierwotnie była stworzona do wykańczania przestrzeni przemysłowych

Posadzka żywiczna świetnie wygląda w domach urządzonych w stylu industrialnym albo minimalistycznym. Na jej doskonale gładkim tle, najlepiej w opcji jednobarwnej lub imitującej marmur, doskonale wyeksponujemy antyki o szczegółowych dekoracjach.

Płytki drewnopodobne

Mogą stać się przepustką do marzeń o łazience lub kuchni w drewnie. Płytki na bazie terakoty charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością, z kolei w wersji szkliwionego gresu są odporne na wodę. Duży wybór płytek pozwala dobrać idealny model do konkretnego pomieszczenia, np. wodoodporne płytki o właściwościach antypoślizgowych sprawdzą się w łazience. 

Poza kolorem czy rysunkiem słoi, dobrej jakości płytki drewnopodobne mają też fakturę imitującą drewno. Z jednej strony to ich wielka zaleta, bowiem czasem trudno odróżnić je od prawdziwego drewna. Z drugiej niejednolita faktura może być nieco problematyczna podczas czyszczenia. 

Płyty i płytki marmurowe 

To szlachetny materiał, który kojarzy nam się z luksusem, ponadczasowością, trwałością. Należy jednak pamiętać, że marmur chłonie wilgoć, więc przed wyłożeniem nim np. łazienki, wmusimy go zaimpregnować specjalistycznym środkiem. Ponadto marmur ma różną skalę twardości, więc jeśli chcemy wyłożyć nim podłogi, należy wybrać materiał o większej wytrzymałości. Na szczęście w przypadku zniszczenia powierzchni marmuru, możemy poddać go renowacji: czyli zeszlifowaniu jego powierzchni. Warto dodać, że marmurowe płytki świetnie sprawdzą się w przypadku ogrzewania podłogowego.

Marmur pasuje do wielu aranżacji: od klasycznych, po rustykalne, przez styl skandynawski po francuski. Doskonale komponuje się z drewnem, metalem, szkłem. I ze względu na swoją szykowną elegancje koresponduje z meblami antycznymi. 

Betonowa podłoga

Wykończenie podłogi w tym stylu jest modne już od wielu sezonów. Najbardziej popularne są prefabrykowane płyty z betonu dekoracyjnego, wylewany na miejscu beton dekoracyjny lub  beton architektoniczny szalunkowy. Ostatnia opcja jest najdroższa i jednocześnie najlepszy efekt wizualny możemy osiągnąć, jeśli jest to element prac wykończeniowych nowego domu lub mieszkania. Z kolei pierwsza opcja jest najprostsza do wykonania i jednocześnie najszybsza, jednak pozostawia widoczne łączenia. Ciekawym kompromisem jest beton dekoracyjny wylewany, który następnie możemy wypolerować lub pozostawić matowym. Beton polerowany, o gładkiej powierzchni, łatwiej utrzymać w czystości.

Czy podłoga wykończona betonem jest rozwiązaniem przeznaczonym tylko dla mieszkań urządzonych w stylu industrialnym? Absolutnie nie. Wbrew pozorom beton pasuje również do eleganckich aranżacji, gdzie dominują antyczne meble. Surowy beton jest doskonałym tłem dla szlachetnych i dekoracyjnych antyków.

Online shop antykikoneser.pl uses „cookies” to provide services and anonymous statistics. By using it, you agree to save „cookies” on your device. You can withdraw your consent by changing your browser settings.

Accept More informations