Porcelana dla wielu z nas kojarzy się z Chinami. Nie bez powodu – to właśnie w tym kraju dalekiego wschodu garncarstwo znane było od wielu wieków i również tam zostało wynalezione. Według legendy porcelana powstała na skutek innowacyjnego w tamtych czasach pomysłu oblepienia wiklinowego koszyka gliną i podpalenia go. Rezultatem tego eksperymentu było powstanie porcelany.

Mała wielka historia porcelany z epoki Tang

Za okres rozkwitu garncarstwa uznaje się właśnie okres Tang, który przypada na lata od 618 do 906 roku naszej ery, chociaż znane było ono w Chinach już dużo wcześniej. Cechą charakterystyczną garncarstwa z czasu Tang jest barwna glazura. Właśnie dzięki nowym kolorom naczynia zyskiwały nieznany wcześniej, unikatowy charakter. Dodatkowo to w tym okresie technologia produkcji porcelany uległa znacznemu postępowi, który był rozwijany w kolejnych epokach. 

Trzy kolory, czyli porcelana Sancai

Porcelana z okresu Tang nazywana jest Sancai (co w tłumaczeniu dosłownym oznacza “Trzy kolory”). I chociaż początkowo kolorystyka ówczesnych dzieł rzeczywiście ograniczała się do trzech barw, potem stopniowo ją zwiększano. Wśród wyrobów Sancai znajdziemy porcelanę o różnych odcieniach brązu, zieleni, żółci, błękitu oraz bieli. Niestety do obecnych czasów zachowało się niewiele dzieł Sancai, większość z nich to figurki grobowe z sąsiedztwa miasta Xianu.

Do najlepiej znanych i zachowanych dzieł okresu Tang zalicza się między innymi pomniki grobowe, które były ozdobione porcelanowymi rzeźbami. Wśród typowych motywów dekoracyjnych możemy wyróżnić:

  • figurki postaci zwierzęcych, wśród których zdecydowanie dominuje koń
  • postacie ludzkie, które możemy podzielić ze względu na płeć. Kobiece sylwetki to w decydującej mierze figurki tancerek i dam dworu. Z kolei męskie postacie z tej epoki to przedstawiciele dworu, wojownicy oraz służba.

Porcelana Tang w służbie nauki

Ciekawostką jest, że to właśnie wyroby z okresu Tang doprowadziły do przełomowego odkrycia na temat szlaków handlowych mających łączyć w średniowieczu Chiny i Europę. Archeolodzy odkryli w Hiszpańskiej Saragossie, Almerii oraz Walencji, co następnie potwierdzili naukowcy, że porcelana z okresu Tang znalazła się w Europie. Ma to dowodzić, że już w IX-X wieku istniały drogi handlowe między Chinami a Europą. Przed odkryciem tego znaleziska zakładano że pierwsza chińska porcelana trafiła do Europy dopiero w XVI wieku.

Online shop antykikoneser.pl uses „cookies” to provide services and anonymous statistics. By using it, you agree to save „cookies” on your device. You can withdraw your consent by changing your browser settings.

Accept More informations