Dlaczego kolekcjonujemy porcelanę? Czasem zaczyna się zupełnie przypadkowo: od wypatrzenia pięknej filiżanki na straganie czy znalezienia starej porcelany w kredensie babci. Zdarza się, że to decyzja przemyślana. Antyczna porcelana jest gustownym dodatkiem do eleganckich wnętrz. I co równie istotne: to także doskonała inwestycja, o ile wiemy w co inwestować. Co powinien wiedzieć każdy początkujący kolekcjoner porcelany?

Jak się to zaczęło?

Porcelano wynaleziono w Chinach, w VII wieku. Wg niektórych źródeł w Europie porcelana pojawiła się już w 1298 r, za czasów panowania dynastii Ming – miał ją przywieźć Marco Polo. Za sprawą Jedwabnego Szlaku eksport porcelany spopularyzował się, a sprzedaż kontrolowała chińska dynastia Ming.

Chińczycy pilnie strzegli sekretu wytwarzania porcelany, a Europejczykom sporo czasu zabrało opracowanie własnej technologii jej produkcji. Co prawda Francuzi i Włosi stworzyli produkty porcelanopodobne już na styku XVI i XVII wieku, ale przełomowego odkrycia w tej dziedzinie dokonał Jan Fryderyk Böttger, niemiecki alchemik, pracujący dla polskiego króla Augusta Mocnego. Fryderyk stworzył pierwszą europejską porcelanę w 1709 roku. A w 1710  August Mocny zarządził wybudowanie pierwszej manufaktury porcelany w Miśni. 

Jak rozpoznawać porcelanę?

Teoretycznie rozpoznawanie antycznej porcelany nie powinno być trudne, bowiem już w 620 roku w Chinach zaczęto ją znakować tzw. sygnaturami. Początkowo sygnatury były ręcznie malowane, z czasem dodawano je maszynowo. Taka sygnatura to podpis, który może zdradzić wiek porcelany, jej pochodzenie, a nawet autora projektu. Gdzie zatem leży problem? Niektóre sygnatury są fałszowane i niewprawnemu oku trudno rozpoznać podróbkę od oryginału. Dlatego na początku przygody z kolekcjonowaniem antycznej porcelany warto szukać jej w profesjonalnych antykwariatach i na wiarygodnych aukcjach. 

Jak zacząć zbierać porcelanę?

Decyzja jaką porcelanę zbieramy, może okazać się trudna. Czy postawić na elegancką porcelanę Rosenthal, czy może naszą rodzimą porcelanę Ćmielów? Porcelana miśnieńska z bogatą historią czy raczej Royal KPM? Czasem o wyborze decyduje zwykły przypadek: po prostu wpada nam w oko konkretny przedmiot, kupujemy go, a potem dobieramy do niego kolejne i kolejne… Są osoby, które kolekcją porcelanę z jednej manufaktury, datowaną na konkretne lata. Inni zbierają np. filiżanki tej samej marki. A jeszcze inni kolekcjonują wazony o różnym pochodzeniu. Nie ma jednego kierunku, w którym warto iść. W kolekcjonowaniu antycznej porcelany chodzi przede wszystkim o to, by to sprawiało nam satysfakcję/i lub było dobrą inwestycją. 

Zanim jednak zabierzemy się za kolekcjonowanie na poważnie, warto zapoznać się z katalogami porcelany, odwiedzić zaufane antykwariaty czy muzea. Porównywanie i oglądanie nie tylko pomoże nam podjąć bardziej przemyślaną, a co za tym idzie opłacalną decyzję o kierunku kolekcji. Takie uczenie się porcelany pozwoli nam z czasem odróżnić falsyfikat od oryginału.

Online shop antykikoneser.pl uses „cookies” to provide services and anonymous statistics. By using it, you agree to save „cookies” on your device. You can withdraw your consent by changing your browser settings.

Accept More informations