Przygotowania do świąt dla wielu z nas oznacza gruntowne porządki, przyrządzanie ogromnej ilości świątecznych dań i w końcu strojenie domu. Czy dekoracje są najważniejsze? Oczywiście, że nie. Ważniejsza jest atmosfera, relacje rodzinne, samopoczucie. Ale odpowiednie ozdoby pozwalają mocniej poczuć magię świąt i cieszyć się  z małych rzeczy.

Kluczowe miejsce w święta – wigilijny stół 

Wigilijne dania i pyszności zajadane przez kolejne dwa dni, to coś, za co wielu z nas szczerze kocha święta. A uroczysta kolacja, w gronie najbliższych, wymaga wspaniałej oprawy. Jak udekorować stół na święta? 

Na pewno nie może zabraknąć na nim świątecznego obrusu. Do wyboru mamy tradycyjną i bardzo elegancką biel, okrycia w czerwoną kratę czy takie z motywami świątecznymi. Im bardziej stonowany obrus, tym więcej przestrzeni na ciekawe ozdoby typu serwetki, stroiki i świece.  

Może warto też wskrzesić zwyczaje przodków? Dawniej na wigilijnym stole nie mogło zabraknąć sianka po obrusem, pieniążka i łuski karpia pod talerzem oraz ładnie wyeksponowanego opłatka.

Noc Wigilijna to także idealna okazja, by wyciągnąć na stół antyczną porcelanę.

Nie taka tradycyjna choinka

Dzisiaj niewielu z nas wyobraża sobie święta bez choinki. Jednak choinka na ziemiach polskich ma dość krótką historie. Po raz pierwszy pojawiła się tutaj na przełomie XIX i XX wieku, a tradycja przyszła do nas z Niemiec. Wcześniej w Polsce zamiast drzewka przynoszono do domu tylko gałąź, zwykle świerku lub sosny, którą zawieszano pod sufitem i przystrajano ozdobami. Tę dekorację nazywano podłaźniczką. A jak wyglądały ozdoby świąteczne sprzed 100 czy 200 lat? Robiono je z orzechów, słomy, jabłek czy domowych wypieków. 

Jeśli nasze wnętrza są zaaranżowane tradycyjne, dominują  w nich np. biedermeiery, warto rozważyć ozdobienie domu właśnie takimi starodawnymi dekoracjami. 

Świąteczna kolorystyka

Święta kojarzą nam się z bielą, zielenią i czerwienią. Cóż, przecież święta to śnieg, czerwona krata, gwiazda betlejemska (roślina) i strój Mikołaja i oczywiście zielone drzewko. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy odeszli nieco od tradycji i wybrali złote czy niebieskie ozdoby. Ciekawym rozwiązaniem są dekoracje monochromatyczne: utrzymane w jednym kolorze o różnych odcieniach. To pasuje to eleganckich i nowoczesnych wnętrz.

Jeśli jednak zdecydujemy się na świąteczny pakiet trzech kolorów, postarajmy się, by pojawiały się one raczej w formie akcentów. Taka mieszanka kolorów będzie korespondowała we wnętrzach w duchu angielskim, tradycyjnie urządzonych czy skandynawskich, gdzie bazą są neutralne kolory.

Otoczenie, w którym żyjemy, świętujemy, wypoczywamy ma znaczenie, ale nie zapominajmy, że w święta najważniejsi są ludzie.

Online shop antykikoneser.pl uses „cookies” to provide services and anonymous statistics. By using it, you agree to save „cookies” on your device. You can withdraw your consent by changing your browser settings.

Accept More informations