Czy wnętrza wypełnione antykami muszą odtwarzać wiernie dawne epoki? Absolutnie nie. Wiele osób decyduje się raczej na stylowe łączenie nowoczesności z meblami antycznymi. Jak to zrobić?

1. Antyki powinny grać pierwsze skrzypce

Antyki w nowoczesnych wnętrzach tworzą unikalny klimat i mocny kontrast. W porównaniu do współczesnych wnętrz i sprzętów, antyki są nad wyraz dekoracyjnie i monumentalne. Pozwólmy im zatem grać pierwsze skrzypce. Na tle czystych, jasnych wnętrz i prostego, nowoczesnego wyposażenia, w pełni wyeksponujemy ich piękno. Zbyt duża ilość dekoracji i współczesnych mebli może doprowadzić do tego, że do aranżacji wkradnie się chaos.

2. Nie bójmy się odważnych zestawień

Antyki idealnie korespondują z eleganckimi, klasycznymi wnętrzami, takimi jak kamienice z wysokimi oknami, parkietem w jodełkę i subtelną sztukaterią. Ale bardzo interesująco wyglądają także we wnętrzach w duchu skandynawskim, minimalistycznym czy industrialnym. Jak to możliwe?

W stylu skandynawskim dużą rolę odgrywają naturalne materiały i neutralne kolory, a to idealne tło dla antyków.

Minimalizm pozwala w pełni wyeksponować piękno stylowych mebli.

Styl industrialny, ze względu na swoją surowość i oszczędność w dodatkach, dzięki meblom antycznym, staje się bardziej przytulny i fascynujący.

3. Szukajmy motywów wspólnych

Jeśli decydujemy się wprowadzić meble antyczne do nowoczesnych wnętrz, wybieraj takie, które mają wspólny motyw, np. są wykonane z tego samego gatunku drzewa, zaprojektowano je w tym samym stylu, mają ten sam kolor. Trzymaj się tej zasady w każdym pomieszczeniu, dzięki czemu aranżacja nabierze spójności.

4. Stawiajmy na klasykę, ale w odważnym wydaniu

Klasyka zawsze się obroni, nie bójmy się zatem w swoich wnętrzach odwoływać do jej zasad. Umiar, symetria, powtarzalność motywów, wysokiej jakości materiały, solidne wykonanie to cechy aranżacji, w których antyczne meble w będą się doskonale prezentowały. Jednak nie musimy być w każdym aspekcie zachowawczy, przeciwnie: do takich ponadczasowych wnętrz można wprowadzić mocniejsze akcenty. Np. dodatki ze zwierzęcymi motywami, wyraźny akcent kolorystyczny, designerską dekorację. 

5. Zachowajmy odpowiednie proporcje 

Aranżując eklektyczne wnętrza powinniśmy odpowiednio ustalić proporcje między nowoczesnością a stylowymi elementami. Pojedynczy antyk na tle współczesnych wnętrz może wyglądać sztucznie. Ale wprowadzenie elementów, które będą do niego nawiązywały (np. antyczne lustro, zegar, dywan itp.) sprawi, że lepiej wtopi się w aranżacje.

Styl eklektyczny to spore wyzwanie, ale przy zachowaniu powyższych zasad, możemy stworzyć unikalne, piękne i jednocześnie praktyczne wnętrza.  

Online shop antykikoneser.pl uses „cookies” to provide services and anonymous statistics. By using it, you agree to save „cookies” on your device. You can withdraw your consent by changing your browser settings.

Accept More informations