Słowo empire oznacza cesarstwo oraz imperium. I dokładnie z tymi słowami powinny kojarzyć się wnętrza, zaaranżowane w duchu tego stylu. Jak narodził się empire, czym się charakteryzuje i jak zaaranżować go we wnętrzach?

Trochę historii

Styl empire narodził się i rozwijał we Francji, w okresie panowania Napoleona Bonaparte. Empire to późna odmiana klasycyzmu, inspirowana sztuką starożytną (szczególnie Grecji, Rzymu i Egiptu), która miała podkreślać wielkość Napoleona. Poza Francją, była popularna m.in. w Księstwie Warszawskim. Empire widoczny był w sztuce, architekturze, modzie czy w meblarstwie.

Charakterystyczne cechy empire

Meble

Styl mający podkreślać wielkość cesarstwa francuskiego i zwycięstwa Napoleona zobowiązuje, dlatego antyki w jego duchu są monumentalne. Wrażenie robią nie tylko rozmiary, ale także zdobienia czy materiały, z których wykonano ówczesne meble. Antyki z tamtego okresu najczęściej tworzono z mahoniu, a dopełniają je drogocenne kamienie czy złote elementy.

Ze względu na mocne inspiracje sztuką starożytnej Grecji, konstrukcje i proporcje mebli są bardzo geometryczne. Typowe ornamenty dla mebli Empire to litera „N” (od Napoleona), wieńce laurowe, orły, sfinksy czy łabędzie.  

Wnętrza

Ogromne, masywne meble empire najlepiej wyglądają w przestronnych wnętrzach. Wysokie sufity, kute balustrady, marmurowe posadzki, sztukateria, płaskorzeźby, kasetony, ozdobne tapety czy kolumny podtrzymujące sufity to doskonałe tło dla mebli antycznych w duchu cesarskim. W wykończeniu wnętrz empire nie ma miejsca na bylejakość: tylko najwyższej jakości materiały i perfekcyjne wykonanie mogą oddać prawdziwego ducha tego stylu.

Aranżacje

Styl empire to synonim bogactwa i luksusu w klasycznym wydaniu. Zatem aranżując wnętrza, pamiętajmy o zachowaniu symetrii i harmonii: zarówno w dekoracjach, jak i ustawieniach mebli. Materiały typowe dla empire to m.in. mahoń, złoto, marmur, kamień, jedwab. Kolorystyka wnętrz powinna być harmonijna, dobrze widziane są aranżacje utrzymane w odcieniach tego samego koloru z kontrastowymi detalami. Szarość, czerń, złoto czy głębokie kolory (amarant, granat, zieleń) doskonale się tutaj sprawdzą.

Aranżacje inspirowane empire pasują do pałacowych wnętrz czy kamienic, Jeśli chcemy wprowadzić ten styl do małych przestrzeni, raczej powinniśmy postawić na pojedyncze motywy nawiązujące do tego okresu. Oryginalne antyki empire są monumentalne i będą wyglądać nienaturalnie na małym metrażu.

Styl ten pokochają osoby ceniące sobie luksusu i klasyczną estetykę.

Online shop antykikoneser.pl uses „cookies” to provide services and anonymous statistics. By using it, you agree to save „cookies” on your device. You can withdraw your consent by changing your browser settings.

Accept More informations