Meble antyczne kojarzą nam się z przepychem, bogactwem i luksusem, z kolei wnętrza w duchu rustykalnym z prostotą i przytulnością. Jak połączyć te dwie skrajności i czy to w ogóle ma sens?

Trochę historii

Zacznijmy od tego, że wbrew pozorom wiele szlacheckich dworków miało wiejski, sielski charakter. Oczywiście różniły się od wiejskich chat wykończeniem, wyposażeniem, powierzchnią  i układem pomieszczeń, ale to nie znaczy, że odcinały się od otoczenia, czyli często właśnie wsi. Tym samym popularne szczególnie wśród polskiej szlachty antyki Biedermeier z powodzeniem można zaaranżować w domach w klimacie rustykalnym.

Podobnie styl angielski, ze swoimi antykami inspirowanymi klasycyzmem, które zgrabnie łączą prostotę i elegancję. Dzięki temu idealnie pasują zarówno do wnętrz w duchu wiejskim, jak i pałacowym.

Inspirujący eklektyzm

Styl rustykalny nie ma twardych założeń, a jedynie luźny zbiór wskazówek. Wśród nich wymienić możemy np.:

  • Barwy nawiązujące do kolorów ziemi, a także błękit i biel
  • Naturalne materiały (np. drewno, kamień, szkło, wiklina, glina, len)
  • Prostota, surowość wykończenia

Paradoksalnie wnętrza urządzone w takim duchu idealnie korespondują z antykami i to nawet tymi bardziej ozdobnymi, bowiem poprzez kontrast, podkreślają piękno mebli antycznych. Pomostem łączącym surowość wnętrz rustykalnych z antykami, mogą być dodatki, np. w postaci dywanów, zasłon, oświetlenia, dekoracji, które nadadzą wykończeniu odrobiny elegancji. 

Antyki i wiejskie wnętrza

Nie wszystkie meble antyczne będą wyglądały naturalnie we wnętrzach urządzonych w estetyce rustykalnej. Bardziej pasują tam solidne, duże, ciężkie antyki, najlepiej bielone lub bejcowane. Drobne konsole czy delikatne toaletki mogą we wnętrzach rustykalnych wyglądać nieco sztucznie. W przeciwieństwie do przepastnych komód, dużych stołów, łóżek czy szaf. 

Style antyczne wpisujące się w wiejskie wnętrza to np.:

Antyki w stylu wiktoriańskim

Meble w stylu angielskim

Biedermeiery 

Im bardziej ozdobne, kunsztowne antyki, tym bardziej musimy zadbać o to, by wykończenie wnętrz jedynie nawiązywało do stylu wiejskiego, ale tak naprawdę cechowało się elegancją. W tym kierunku urządzone są często eklektyczne wnętrza w duchu holenderskim.

Antyki zaaranżowane we wnętrzach urządzonych w rustykalnej estetyce to idealny pomysł dla osób, które cenią antyki, ale nie przepadają za przepychem i ostentacyjną reprezentacyjnością. Takie połączenia tworzą niebanalne aranżacje: przytulne, ale zarazem eleganckie, z nutką luksusu, ale podaną w bardzo prostej formie. 

Online shop antykikoneser.pl uses „cookies” to provide services and anonymous statistics. By using it, you agree to save „cookies” on your device. You can withdraw your consent by changing your browser settings.

Accept More informations