W poniższym artykule opowiemy o antykach, które dawniej były bardzo popularne, a teraz są traktowane jako relikty przeszłości. Czym jest tallboy, etażerka, bonheur du jour czy niciak oraz czy warto wprowadzać je do współczesnych wnętrz?

Tallboy

Nazwa tego mebla w dosłownym tłumaczeniu oznacza „wysoki chłopiec”. I nie jest ona przypadkowa. Tallboy to wysoka komoda, na którą składają się dwie mniejsze komody: jedna szersza u podstaw i węższa u góry. Mebel był dedykowany mężczyznom. Szczyt popularności osiągnął w XVIII i XIX wieku, na terenie Ameryki i Anglii. Co ciekawe, do najwyższych szuflad tallboya można było sięgnąć wspinając się na łóżko. Zachowane do dzisiaj antyczne tallboye najczęściej wykonane są z mahoniu.

We współczesnych wnętrzach talbboy może pełnić rolę pięknego organizera przeznaczonego np. do przechowywania ubrań i podobnie jak wieki temu, będzie pięknym i praktycznym wyposażeniem sypialni.

Etażerka

Nazwa etażerka pochodzi od francuskiego słowa „ étagère”, które oznacza po prostu piętro. I w swojej istocie etażerka to piętrowy mebel składający się z półek nałożonych jedna na drugą.  Pojawił się w XVIII wieku we Francji i pełnił rolę lekkiego regału, na którym przechowywano książki i bibeloty.

Etażerka jest tak uniwersalnym i funkcjonalnym przedmiotem, że z powodzeniem możemy zaaranżować ją we współczesnych wnętrzach, by tak jak kilka stuleci temu, służyła do przechowywania książek i drobnych przedmiotów. 

Bonheur du jour

To wyjątkowe damskie biurko, zaprojektowane w Paryżu ok. 1760 roku. Biurko charakteryzowało się lekkością i zgrabną formą. Na blacie umieszczano wyspę, która przybierała formę otwartych półek (np. zamykanych na żaluzję), szuflad lub była wykończona lustrem. Biurko wieńczyła galeria, będącą miejscem na eksponowanie ozdób. Tył biurka często był dekoracyjnie wykończony, bowiem w swoim założeniu mebel nie miał stać przy ścianie. Przeciwnie, miał „wędrować po pokoju”, stąd jego lekka konstrukcja, zapewniająca mobilność. 

Wprowadzenie bonheur du jour do nowoczesnych domów i mieszkań wymaga odrobiny kreatywnego myślenia, bowiem szkoda byłoby nie wykorzystać potencjału tego pięknego biurka, np. poprzez ustawienie go przy ścianie. 

Niciak

Ten stoliczek pojawił się w XVIII wieku na terenie Anglii i Francji, ale szczyt popularności zdobył w wieku XIX. Charakteryzują go niewielkie rozmiary i miejsce na nici i igły, bowiem służył on jako miejsce pracy przy robotkach ręcznych.

Do dzisiaj w antykwariatach jest dostępnych wiele antycznych niciaków np. w stylu biedermeier. Mogą być one uroczą ozdobą salonu czy sypialni.

Online shop antykikoneser.pl uses „cookies” to provide services and anonymous statistics. By using it, you agree to save „cookies” on your device. You can withdraw your consent by changing your browser settings.

Accept More informations