Murano często traktowane jest jak jedna wyspa poprzecinana kanałami i połączona mostami. Tak naprawdę jest to jednak archipelag kilku maleńkich wysepek zamieszkałych już od czasów antycznych. I chociaż Murano to urokliwe miejsce, zdecydowanie warte odwiedzenia (ze względu na liczne zabytki i piękne widoki), to słynie głównie ze szkła. 

Trochę historii

Produkcją szkła parali się już starożytni Grecy i Rzymianie. Jednak dzisiaj nie powiedzielibyśmy, że były to szczególnie estetyczne wyroby: ich szkło było mętne i chropowate. Dopiero Wenecjanie (którzy produkowali szkło od VIII wieku) zaczęli go udoskonalać. A szkło, które znamy dzisiaj (przezroczyste oraz twarde), wynaleziono na przełomie XII i XIII wieku i to właśnie w Wenecji.

Od 1291 roku szklarze z Wenecji musieli przenieść się na Murano. Rozkaz ten podyktowany był dbaniem o bezpieczeństwo, bowiem Wenecja miała wówczas głównie drewnianą zabudowę (a produkcja szkła niosła ze sobą ryzyko wywołania pożaru). W tym samym roku w Murano została założona pierwsza huta szkła. 

Wyjątkowe szkło

Szybko okazało się, że szklarze stali się na wyspie elitą. I chociaż mieli liczne przywileje (takie jak immunitety czy możliwość noszenia mieczy) oraz cieszyli się ogromnym szacunkiem, mieli też zakaz opuszczania Wenecji, aby sekret produkcji szkła nie został rozpowszechniony. I chociaż zdarzali się uciekinierzy, szklarze Murano przez wieki byli monopolistami w zakresie produkcji najwyższej jakości szkła. Produkowali nie tylko szkło przezroczyste, ale też: 

smalti (szkło emaliowane)

awenturyn (szkło ze złotymi nitkami)

millefiori (szkło wielokolorowe)

lattimo (szkło mleczne)

i szkło imitujące kamienia

A dawne techniki produkcji szkła (liczące dzisiaj kilka wieków) nadal są stosowane przez murańskich szklarzy. Po dziś dzień w Murano wytwarza się szklane przedmioty użytkowe, artystyczne, a także np. żyrandole czy korki do wina.

Upadek Murano

W XIII wieku Murano zyskało międzynarodową sławę ze względu na produkcję szklanych paciorków i luster. I to właśnie ta mała wyspa była głównym producentem szkła w Europie. Niestety w XVI wieku Murano straciło swój monopol na produkcję, ze względu na nielojalnych szklarzy, którzy w końcu skutecznie rozpowszechnili sekrety produkcji w innych państwach Europy. Jednak Murano ciągle jest ważnym ośrodkiem produkcji szkła, a wiele firm, które dzisiaj są światowymi producentami szkła na świecie, mają historyczne fabryki właśnie w Murano. 

Polski wątek

W XVII wieku Simone Giuseppe Belotti (po polsku Szymon Józef Bellotti), który urodził się w Murano, został Królewskim Architektem Króla Polski. W nagrodę za swoje zasługi dostał od króla ziemię, na której wybudował dwór Murano (dzisiaj znany jako Muranów).

Online shop antykikoneser.pl uses „cookies” to provide services and anonymous statistics. By using it, you agree to save „cookies” on your device. You can withdraw your consent by changing your browser settings.

Accept More informations