Barok kojarzy nam się z przepychem, przerostem formy nad treści, obiektami sakralnymi lub pałacami. Jak przedmioty z tej epoki zaaranżować we współczesnych wnętrzach? I czy to w ogóle możliwe?

Trochę historii

Barok był głównym kierunkiem w sztuce, architekturze czy meblarstwie od końca XVI do XVIII w niemal całej Europie. Chociaż narodził się we Włoszech, najbardziej rozwinął się we Francji. Opierał się na architekturze klasycznej, jednak ważną rolę odgrywały w nim doświadczenia duchowe, emocje, mistycyzm. Jest on też silne związany z kościołem katolickim (barok był jego nieoficjalnym stylem). 

W malarstwie, rzeźbach czy architekturze dużą rolę odgrywały pół-cienie, płaskorzeźby i inne elementy dekoracyjne dające wrażenie ruchu i niepokoju. Z założenia dzieła barokowe miały oddziaływać na zmysły, wywoływać emocje, szokować. 

Meble w okresie baroku

Typowe antyki stworzone w duchu baroku to rozłożyste łoża z baldachimami, masywne szafy wsparte na nóżkach w kształcie kul, duże, dwuszufladowe komody z wygiętym obłym frontem czy kryształowe żyrandole. 

W antykach z tego okresu bardzo ważną rolę odgrywały elementy dekoracyjne, w tym m.in. 

  • rzeźbione ornamenty roślinne
  • inkrustacje (z kości słoniowej, masy perłowej, kamieni szlachetnych, alabastru czy marmuru)
  • nietypowe linie mebli (np. w postaci wygiętych nóg, falowanych krawędzi, wypukłych frontów)
  • pokrycia z najwyższej jakości materiałów (np. haftowanych tkanin, skóry, aksamitu). 

Barokowe antyki we współczesnych wnętrzach

W dużym uproszczeniu można przyjąć, że im starsze antyki, tym trudniej je zdobyć. Trudno zatem skompletować wszystkie meble do domu czy mieszkania w stylu barokowym. Jednak czy to problem? Wręcz przeciwnie. Eklektyczne wnętrza, w których antyki są jak wyjątkowe ozdoby, zdecydowanie łatwiej zaaranżować. I wygodniej w nich żyć. 

Jak zatem wprowadzić te ozdobne i masywne meble do współczesnych wnętrz? Należy pamiętać jednak o kilku zasadach:

  • nie traktujmy antyków jak muzealnych eksponatów, jeśli w swojej istocie nie są one jedynie ozdobą (np. w postaci obrazu), używajmy ich jak współczesnych mebli
  • ze względu na ozdobny charakter barokowych przedmiotów, dobierajmy do nich współczesne meble o bardziej minimalistycznym charakterze. 
  • pamiętajmy o spójności: jeśli w pomieszczeniu mamy barokową szafę, dobierzmy do niego np. ciężkie, aksamitne zasłony, dywan albo fotel o barokowym charakterze. Dzięki temu barokowe meble nie będą sprawiały wrażenia przypadkowych 

Antyki z epoki baroku to wyjątkowe i piękne meble. Odpowiednio zaaranżowane, nadadzą naszym wnętrzom nutki luksusu, wyjątkowości i oryginalności.

Online shop antykikoneser.pl uses „cookies” to provide services and anonymous statistics. By using it, you agree to save „cookies” on your device. You can withdraw your consent by changing your browser settings.

Accept More informations