Do wartości antyków nikogo nie trzeba przekonywać – są to prawdziwe dzieła sztuki. Dlatego kolekcjonerzy są w stanie zapłacić za nie naprawdę wysokie kwoty. W historii antyków zdarzają się takie antyki, które zapisały się jako prawdziwe perełki, a ich ceny liczone były w milionach dolarów. Warto poznać wspomnianych rekordzistów. Niektóre kryją za sobą wspaniałe historie i lata pracy przy ich wykonaniu. Zapraszamy do zapoznania się z najdroższymi antykami świata:

Badminton Cabinet

Prawdziwy lider wśród cen antyków. Ten pochodzący z 1726 roku mebel, a dokładnie hebanowa szafka, była dwukrotnie sprzedawana i dwukrotnie osiągała rekordową cenę sprzedaży. Pierwszy rekord Badminton Cabinet pobił w roku 1990, kiedy to został sprzedany za 8,58 mln funtów. Jednak to nie było ostatnie słowo w kwestii wysokiej ceny tego antycznego mebla. W 2004 roku został ponownie wylicytowany za oszałamiające 19 milionów funtów (w przeliczeniu 36,7 miliona dolarów).

Skąd wysoka cena Badminton Cabinet? Przy jego tworzeniu pracowało 30 rzemieślników, którzy poświęcili na to 12 lat. Dodatkowo jest ozdobiony złotem i szmaragdami. Obecnie możemy go podziwiać w Wiedniu, a dokładnie w Pałacu Liechtenstein. Jest to prawdziwa perła, którą powinien znać każdy “fanatyk” antyków.

Tron chińskiego cesarza Qianlonga

Jak sama nazwa wskazuje, jest to tron należąco do cesarza Qianlonga, który władał Chinami od 1736 roku do 1795. Co ciekawe, na tym tronie mógł siadać jedynie cesarz – stąd jego wartość 11 milionów dolarów (cena osiągnięta w 2009 roku), nie wydaje się aż tak wygórowaną kwotą w kontekście symboliki jaką ze sobą niesie.

Tron wykonano z drzewa zitan, ma długość 140 centymetrów oraz jest pięknie ozdobiony. Nad jego zdobieniami pracowano aż 8 lat. Posiadanie takiego antyku pozwoli właścicielowi przez chwilę poczuć się jak osiemnastowieczny cesarz. Podczas jego licytacji było bardzo wielu chętnych, prawdopodobnie tron pozostał w Azji, a jego zakupu dokonał biznesmen z Szaghaju.

Fotel Dragon Chair

Kolejna ciekawa pozycja, nieco młodsza od poprzednich propozycji, bo pochodząca z XX wieku. Jest to mebel wyprodukowany w latach 1917-1919. To skórzany fotel o charakterystycznie wygiętych nogach, które przechodzą w poręcze. Dragon Chair był własnością francuskiego projektanta mody, Yvesa Sainta Laurenta. Jego cena na licytacji wyniosła 27,8 miliona dolarów.

Przedstawione przykłady są najlepszym dowodem na to, że antyki to ciekawy sposób na inwestowanie kapitału, a przy odrobinie szczęścia i wiedzy, za kilkadziesiąt lat możemy stać się milionerami.

Sklep internetowy antykikoneser.pl używa plików „cookies” w celu świadczenia usług oraz prowadzenia anonimowych statystyk. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na zapisywanie plików „cookies” na Twoim urządzeniu. Możesz cofnąć zgodę zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Akceptuj Więcej informacji