Trendy we wnętrzach zmieniają się dynamicznie: to co jednego roku było hitem, następnego może być już totalnie passé. Nie wszyscy jednak chcą bezkrytycznie podążać za modą: co sezon wydawać majątek na nowe meble, a także urządzać niekończące się remonty. Jak zatem zaprojektować wnętrza ponadczasowe: piękne mimo upływu lat?

1. Klasyka zawsze się obroni

Gdyby prześledzić trendy w architekturze i meblarstwie, można odnieść wrażenie, że zawsze oscylowały one wokół klasycystycznych wzorców: albo je wykorzystywały, albo je łamały. Niemniej jednak klasyczny porządek to doskonały punkt odniesienia, który nie wychodzi z mody. Cechy takie jak symetria, harmonia i oszczędność w dekoracji, typowe dla stylu klasycznego, są odporne na zmieniającą się modę. Więcej o tym jak urządzić wnętrza w duchu klasycznym w artykule: Wnętrza w klasycznym wydaniu.

Fot. Klasyczna aranżacja wnętrz

2. Meble i antyki z prawdziwego zdarzenia

W aranżacji wnętrz było wiele trendów, które szybko zjednywały sobie serca konsumentów i jeszcze szybciej odchodziły do lamusa. Kuchnie-laboratorium na wysoki połysk, plastikowe podróbki designerskich mebli, szafki i szafy z płyty mdf czy sofy i kanapy z ekologicznej skóry: te wszystkie przedmioty jeszcze nie tak dawno królowały w naszych domach. Obecnie są raczej mało pożądanymi elementami wystroju wnętrz. A co gorsza: zwykle bardzo źle się „starzeją”. Dlatego przy zakupie mebli dobrze zwracać uwagę na to, by te niekoniecznie wpisywały się w aktualną modę, ale były dobrze zaprojektowane i wykonane z wysokiej jakości materiałów. Warto inwestować w meble:

  • od zdolnych projektantów;
  • antyki w wybranym przez siebie stylu;
  • perełki „z odzysku”, np. doskonale zaprojektowane meble z czasów PRL, czy po prostu stare, solidne meble wykonane z litego drewna.

Fot. Mahoniowe biurko antyczne z przełomu XIX i XX wieku

3. Wysokiej jakości materiały kluczem do ponadczasowych wnętrza

Niektóre materiały wyglądają dobrze tylko wtedy, kiedy są nowe: dotyczy to np. rzeczy imitujących te szlachetne (panele, płytki czy płyty udające drewno/kamień itp.) czy plastiku. Czas nie działa na ich korzyść. Jeśli z kolei zdecydujemy się na wykończenie wnętrza szlachetnymi i/lub naturalnymi materiałami, te nie tylko dłużej zachowają doskonały wygląd, ale i sam proces starzenia doda im uroku. Dlatego przy wyborze materiałów wykończeniowych nie warto przesadnie oszczędzać, ani udawać, że nasze wykończenie ma bardziej ekskluzywny charakter niż w rzeczywistości. Jakie materiały uczynią nasze wnętrza pięknymi mimo upływu czasu?

  • drewno;
  • szkło;
  • marmur;
  • surowy beton i cegła;
  • metal.

4. Kolory – z klasą

Kolory we wnętrzach, które nam się podobają, to zawsze dobry pomysł. Lepiej jednak, gdy nasze ulubione kolory są akcentem, a baza jest neutralna. Takie rozwiązanie pozwoli na szybką i niezbyt drogą metamorfozę wnętrza, kiedy wybrany przez nas motyw kolorystyczny znudzi nam się, albo po prostu stanie się niemodny. Dla rzeczy, które będą stanowiły bazę naszych wnętrz, a tym samym nie będą zbyt często wymieniane, a także w wykończeniu mieszkania/domu, lepiej postawić na naturalne kolory (drewna, metalu, cegły, betonu) lub wybrać neutralne, ponadczasowe barwy, czyli np.:

  • czerń
  • biel
  • odcienie szarości, beżu, brązu
  • butelkową zieleń
  • granat

5. Unikanie chwilowych trendów

Wszyscy kojarzymy naklejki na ściany, które przedstawiały motta, przysłowia czy hasła. Albo stoliki z palet: swojego czasu prawdziwy hit wnętrz. Albo przezroczyste, plastikowe krzesła, udające designerskie perełki. Wszystkie te elementy zyskały ogromną popularność, a im bardziej i mocniej eksploatowane były w różnych wnętrzach i poradnikach wnętrzarskich, tym szybciej wychodziły z mody. Tworzenie wnętrz ponadczasowych to umiejętność unikania chwilowych trendów i takie kreowanie wnętrz, by te tworzyły spójną i przyjazną dla życia całość.

Sklep internetowy antykikoneser.pl używa plików „cookies” w celu świadczenia usług oraz prowadzenia anonimowych statystyk. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na zapisywanie plików „cookies” na Twoim urządzeniu. Możesz cofnąć zgodę zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Akceptuj Więcej informacji