Jak meble antyczne sprawdzą się w kuchni? Czy opłaca się kupować antyki? Małe mieszkanie i antyki to przepis na porażkę czy świetny pomysł? W poniższym wpisie rozprawimy się z mitami na temat antyków i potwierdzimy prawdziwe opinie na ich temat.

Nie mogę mieć antyków, bo mam za małe mieszkanie

PRAWDA I FAŁSZ

Antyki rzeczywiście wspaniale prezentują się w przestronnych, jasnych wnętrzach. Nie oznacza to jednak, że w skromniejszym metrażowo M1 nie możemy cieszyć się meblami antycznymi. Przeciwnie: elegancki i lekki niciak czy fotel antyczny nada naszemu mieszkaniu eklektyczny oraz elegancki charakter. Prawdą jest jednak, że duży i solidny stół w stylu gotyckim czy sofa w duchu Empire będą wyglądać dość groteskowo w ciasnych wnętrzach.

Fot. Toaletka antyczna

Antyki w małych wnętrzach powinny pełnić rolę pojedynczych, niezbyt dużych rozmiarowo perełek. Lepiej też unikać mebli przesadnie dekoracyjnych, np. w stylu wiktoriańskim, ponieważ trudno je harmonijnie wtopić w małe i nowoczesne wnętrza.

Antyki nie sprawdzą się w kuchni czy łazience

MIT

Nie sposób znaleźć meble antyczne dedykowane do łazienki czy takie, które będą pasować w punkt do współczesnych kuchni, jednak z łatwością możemy je do tego przystosować. Antyczne lustra wspaniale ozdobią naszą łazienkę, a zniszczone komody czy stoliki możemy uratować, przerabiając je na półkę pod umywalkę czy szafkę na ręczniki. Z kolei antyczne kredensy i stoły sprawdzą się w kuchni. Fronty kuchenne możemy zrobić na zamówienie, tak by współgrały z antykami.

Meble antyczne, które będą narażone na działanie wilgoci czy zanieczyszczenia powstałe na skutek gotowania, powinniśmy zabezpieczyć dedykowanymi do tego środkami oraz systematycznie konserwować. Obecnie na rynku jest wiele preparatów, które doskonale chronią drewno, także z powodzeniem możemy zdecydować się na meble z drewna zarówno w pokoju kąpielowym, jak i w kuchni.

Antyki są drogie

PRAWDA

Oczywiście określenia takie jak „wysoka” czy „niska” cena są relatywne i to, co dla jednej osoby może być tanie, dla drugiej może być bardzo kosztowne. Jednak w porównaniu do mebli z popularnych sieciówek, oryginalne meble antyczne rzeczywiście są dużo droższe. Na ich cenę składa się wiele elementów, m.in:

  • Pochodzenie meble;
  • Renoma projektanta/ebenisty/rzemieślnika, który mebel wykonał;
  • Wiek mebla;
  • Ilość podobnych przedmiotów na rynku;
  • Materiał z jakiego został wykonany antyk (rodzaj drewna, ewentualne dekoracje np. ze złota, miedzi, laki);
  • Popularność stylu.

Fot. Komoda Boulle

Jednakże gdyby popatrzeć na cenę antyków w dłuższej perspektywie czasu, może okazać się, że ich kupno pozwoli nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale nawet zwiększyć wartość naszego majątku. Jak to możliwe?

  • Antyczne meble są solidne i przy odpowiedniej konserwacji posłużą nam znacznie dłużej niż meble wykonane z płyt pilśniowych czy innych wątpliwej jakości materiałów, które są dostępne w sieciówkach;
  • Antyki są odporne na krótkotrwałe trendy we wnętrzach;
  • Meble antyczne są rodzajem inwestycji i rzecz, którą kupiliśmy teraz, za kilka czy kilkanaście lat może osiągnąć o wiele wyższą wartość rynkową.

Sklep internetowy antykikoneser.pl używa plików „cookies” w celu świadczenia usług oraz prowadzenia anonimowych statystyk. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na zapisywanie plików „cookies” na Twoim urządzeniu. Możesz cofnąć zgodę zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Akceptuj Więcej informacji