Dekoracja ścian to prosty sposób na nadanie wnętrzom charakteru, przytulności, a także przeprowadzenia małej metamorfozy: bez potrzeby robienia remontu czy wymiany mebli. Czym ozdobić ściany?

Obrazy

Odpowiednio dobrane do aranżacji wnętrz obrazy mogą stać się nie tylko efektownymi dekoracjami, ale też doskonałym sposobem na inwestycję w sztukę. Pamiętajmy też, że w dobie mody na eklektyczne wnętrza, obrazy nie muszą „zgadzać się” z meblami. Przykładowo, jeśli nasze wnętrza są stworzone w duchu francuskim i uzupełniają je drogocenne ludwiki, obrazy wcale nie muszą nawiązywać do dworskiej czy królewskiej estetyki sprzed kilku stuleci. Przeciwnie: z powodzeniem możemy ozdobić ściany współczesnymi dziełami sztuki.

Fot. Obraz „Kobieta zbierająca pomarańcze”

Jednak jeśli nasze wnętrza są konsekwentnie stylizowane na historyczne, także obrazy powinny nawiązywać do wybranego stylu. Przykładowo do stylu dworkowego będą pasowały prace przedstawiające sielską wieś czy portret przodka.

Tapety, fototapety i panele ścienne

Pozwalają w prosty i niedrogi sposób przeprowadzić prawdziwą metamorfozę wnętrz. Postawiliśmy na aranżację w duchu angielskim? Nasze wnętrza pięknie podkreśli ściana wytapetowana delikatnym wzorem, np. w różyczki. Jesteśmy wielbicielami stylu art déco? Postawmy na interesującą fototapetę przedstawiającą np. roślinę z bliska lub panele ścienne o ciekawej strukturze.

Oświetlenie

To ono tworzy klimat mieszkania. Dekoracyjne oświetlenie, np. w formie kinkietów, samo w sobie może być ozdobą ścian. Pamiętajmy również, że odpowiednio zastosowane punkty świetlne podkreślą inne ozdoby, np. cenne obrazy.

Fot. Kinkiety z połowy XX wieku

Własnoręcznie wykonane dodatki

Nic nie podkreśli indywidualnego charakteru wnętrza tak, jak dodatki które wykonamy sami. W najprostszej wersji możemy postawić na bukiet suszonych kwiatów lub ziół zawieszony na ścianie. Takie elementy wspaniale wpiszą się w styl angielski czy rustykalny.

Dobry pomysłem jest także stworzenie własnych wariacji na temat obrazów. Przy odrobienie kreatywności i posiadając nieco staroci odziedziczonych po przodkach, możemy stworzyć prawdziwe dzieła sztuki. Np. wykorzystując stare ramy i hafty, możemy złożyć nietypowy i jednocześnie bardzo interesujący „obraz”.

Pamiątki

To kolejny sposób na nadanie wnętrzom bardziej osobistego charakteru. We wnętrzach w stylu kolonialnym warto wyeksponować pamiątki z podróży: makaty, maski, wachlarze itp. Z kolei w aranżacjach, gdzie stawiamy głównie na przytulność i rodzinne wartości, sprawdzą się rodzinne fotografie, portrety przodków, a nawet rysunki najmłodszych oprawione w ciekawe ramy.

Fot. Zegar linkowy z końca XIX wieku

Unikajmy jednak przypadkowych i kiczowatych pamiątek z wakacji czy zbytniego chaosu. Zwykle mniej znaczy więcej, także podczas ozdabiania ścian.

Plakaty, grafiki

To zwykle tańsza alternatywa dla obrazów. Takie elementy dekoracji ścian pasują do wnętrz współczesnych, a także tych o eklektycznym charakterze. W sieciówkach jest bardzo duży wybór różnorodnych grafik i rysunków. Lepiej jednak wybierać rzeczy bardziej unikalne, które pasują do stylu naszego mieszkania. Np. stary plan miasta, które jest nam bliskie, grafiki ulubionego artysty itp.

Sklep internetowy antykikoneser.pl używa plików „cookies” w celu świadczenia usług oraz prowadzenia anonimowych statystyk. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na zapisywanie plików „cookies” na Twoim urządzeniu. Możesz cofnąć zgodę zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Akceptuj Więcej informacji