Style w aranżacji wnętrz określają nie tylko estetykę, ale też funkcjonalność czy wygodę. Kto powinien wybrać styl dworkowy, kto rustykalny, a kto paryski? W jakich wnętrzach te style prezentują się najbardziej optymalnie? Zapraszamy do lektury:

Styl dworkowy

Aranżacje w tym duchu mocno nawiązują do przeszłości. W stylu dworkowym nie ma miejsca na eksponowanie nowoczesnych sprzętów czy dekoracji. Jest za to przestrzeń na pamiątki rodzinne, stare, ukochane meble odziedziczone po przodkach czy antyki w stylu biedermeier. Styl biedermeier stawia na wygodę, a reprezentacyjność ustępuje w nim miejsca funkcjonalności.

Fot. Elegancka Sekretera Biedermeier z ok. 1870 roku

Dla kogo?

Styl dworkowy to doskonały wybór dla tradycjonalistów, którzy lubią polską historię, cenią rodzinne wartości, a w swoim domu szukają spokojnej, przytulnej ostoi, dalekiej od współczesnej estetyki. W domu urządzonym w tym stylu znajdzie się miejsce na kąciki dedykowane hobby, np. graniu na instrumentach, czytaniu książek, szydełkowaniu.

Fot. wnętrze w stylu dworkowym

Gdzie?

Uroki stylu dworkowego pokażemy najpełniej w tradycyjnym, polskim dworku. Jednak ze względu na to, że styl dworkowy daleki jest od przepychu, wnętrza w tym duchu możemy zaaranżować zarówno w mieszkaniu w bloku, jak i we współczesnym domu.

Więcej o tylu dworkowym pod linkiem: 5 powodów, dla których kochamy styl dworkowy

Styl rustykalny

We wnętrzach zaaranżowanych zgodnie z założeniami stylu rustykalnego najważniejsza jest prostota i naturalne materiały. Nie znajdziemy tutaj luksusowych antyków, ale stary stół ze śladami upływającego czasu już jak najbardziej tak. Styl rustykalny to kamień, glina, ceramiczne płytki, drewno, szkło, len, wiklina, kute żelazo. Tak wykończone i wyposażone wnętrza dopełniają dodatki: suszone zioła, cięte kwiaty, obrusy, haftowane serwety, naczynia z gliny, ceramika ozdobiona akcentami florystycznymi czy ciepłe.

Dla kogo?

To styl dla osób, które kochają naturę i prostotę, a w swoich wnętrzach pragną odpocząć od pogoni współczesnego świata. To także styl dla tych, którym bliska jest ekologia, życie w duchu slow life czy zero waste.

Fot. Dodatki w stylu rustykalnym

Gdzie?

Styl rustykalny wpisuje się w drewniane domy, najlepiej z widokiem na las czy łąkę. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy zaaranżowali tak dowolne wnętrza.

Więcej o tylu rustykalnym pod linkiem: Rodzinne wnętrza i stare komody

Styl paryski

Szykowny i elegancki, a jednocześnie nieco ekstrawagancki. Styl paryski to mieszanka, w której ludwikowskie antyki tworzą harmonijną całość z klasycystycznymi motywami i współczesnym designem. Typowe elementy tego stylu to klasyczna sztukateria, podłoga w jodełkę, płytki ułożone na wzór szachownicy, duże okna i podwójne drzwi, współczesne i modne dodatki, a także antyczne elementy: jak meble czy dekoracje.

Fot. Żyrandol z początku XX wieku w stylu Ludwika XV

Dla kogo?

To styl dla osób, które nie lubią oczywistych rozwiązań: cenią sobie eklektyzm, miks nowoczesności z minionymi czasami. We wnętrzach w duchu francuskim odnajdą się wielbiciele szyku przełamanego odrobiną ekstrawagancji, zainteresowani współczesnym designem oraz historią sztuki.

Gdzie?

Styl paryski potrzebuje przestrzeni. Najlepiej prezentuje się w zadbanych kamienicach. Ale sprawdzi się także jako aranżacja apartamentu.

Sklep internetowy antykikoneser.pl używa plików „cookies” w celu świadczenia usług oraz prowadzenia anonimowych statystyk. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na zapisywanie plików „cookies” na Twoim urządzeniu. Możesz cofnąć zgodę zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Akceptuj Więcej informacji