Według aktualnych trendów w branży wnętrzarskiej, najmodniejszy jest styl minimalistyczny. Oszczędność w wystroju, jasne kolory oraz surowe wnętrza to cechy charakterystyczne tego nurtu. W polskich domach często można zauważyć pomieszanie różnych stylów, co szczególnie widać w jadalni. Zazwyczaj urządzona jest ona w sposób kontrastujący do minimalizmu, jak na przykład klasyczny styl antyczny.

Jadalnia pełna antyków

Styl klasyczny charakteryzuje się dużą indywidualnością, którą tworzą osobiste pamiątki i dodatki. Klasyczna jadalnia to nie tylko antyki i meble stylizowane na czasy barokowe, ale właśnie rodzinne zdjęcia oprawione w ozdobną ramkę czy wielopokoleniowa zastawa obiadowa. W stylu antycznym przeważają meble wykonane z drewna, o masywnej konstrukcji oraz bogatym zdobieniu. Mają one za zadanie stworzyć w pomieszczeniu klimat królewskich komnat, dlatego nie da się uniknąć przepychu. Urządzając jadalnie w antycznym stylu, nie może w niej zabraknąć:

  • Stołu – duży, masywny o rozłożystym blacie wypolerowanym na wysoki połysk. Cechą charakterystyczną antycznych stołów są bogato zdobione nóżki, o ekstrawaganckich kształtach i artystycznych żłobieniach. Stół musi być wykonany z ciemnego drewna, charakterystycznego dla stylu antycznego.
  • Krzeseł – antyczne krzesła najlepiej dobrać w komplecie ze stołem, aby wszystko do siebie idealnie pasowało. W tym przypadku również można zauważyć bogate żłobienia na całej konstrukcji. Obowiązkowym elementem jest tapicerowane siedzenie oraz oparcie.
  • Kredensu – w przypadku jadalni o sporym metrażu, warto także zainwestować w kredens z przeszklonym frontem. Dzięki niemu można wyeksponować rodzinną zastawę i stworzyć przytulny klimat.

W antycznej jadalni musi panować przepych, jednak w dobrym guście. Meble same w sobie stanowią już dekorację, dlatego warto z rozwagą podchodzić do dodatkowych ozdób. Należy pamiętać, że jadalnia ma być przede wszystkim funkcjonalna, a wygodne krzesła i stół są jej najważniejszym elementem.

Meble antyczne pasujące do wnętrza

Jadalnia jest najczęściej traktowana jako miejsce na specjalne okazje. Z tego powodu jej wystrój różni się od pozostałych pomieszczeń w domu, aby podkreślić specjalny charakter jadalni. Oprócz antycznych mebli warto również zwrócić uwagę na kolorystykę ścian oraz rodzaj podłogi. Przede wszystkim w antycznym stylu przeważa ciemna i stonowana barwa, chociaż ciekawym pomysłem są ozdobne tapety w klasycznym stylu. Podkreślą one wyniosłość jadalni i dodadzą nieco przytulnego nastroju. W przypadku podłóg warto zainwestować w deski z naturalnego drewna oraz bogato zdobiony dywan. Elementem dekoracyjnym może być antyczny obraz lub wyżej wspomniana starodawna zastawa wyeksponowana w przeszklonym kredensie.

Przepych w dobrym guście

W stylu antycznym łatwo przesadzić, dlatego urządzając jadalnię trzeba zachować dużą ostrożność. Stół z krzesłami często są wystarczające, aby wyposażyć niewielkie pomieszczenie, dlatego spokojnie można zrezygnować z dodatkowych dekoracji. Styl antyczny charakteryzuje się elegancją i wyniosłością, dlatego warto wziąć to pod uwagę, aby wnętrze nie zmieniło się w tandetne.

Sklep internetowy antykikoneser.pl używa plików „cookies” w celu świadczenia usług oraz prowadzenia anonimowych statystyk. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na zapisywanie plików „cookies” na Twoim urządzeniu. Możesz cofnąć zgodę zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Akceptuj Więcej informacji