Zabytkowe meble mają dużą wartość historyczną, ale też sporo kosztują. Planując urządzenie mieszkania w antycznym stylu trzeba się liczyć z koniecznością poniesienia większego wydatku. Na rynku dostępne są także meble współczesne stylizowane na wzór antyków. Jeżeli zależy Ci na nabyciu oryginałów pochodzących z dawnych epok, musisz korzystać z usług wiarygodnego sklepu.

Jaz rozpoznać oryginalne antyki?

Kupowanie antyków bywa trudne, gdyż współcześnie powstaje wiele mebli, które są tylko stylizowane na zabytki. Bez fachowej wiedzy historycznej trudno odróżnić kopię od oryginału, dlatego w razie wątpliwości warto skorzystać z usług rzeczoznawcy. Samodzielna weryfikacja autentyczności mebli jest możliwa i przede wszystkim powinna opierać się na oględzinach całej konstrukcji. Przed dokonaniem zakupu trzeba dokładanie obejrzeć mebel, zwracając szczególną uwagę na:

  • Konstrukcję – stare meble są solidnie wykonane i ciężkie. Ze względu na to, że w dawnych czasach nie było dostępu do specjalistycznych narzędzi, antyki nie zawsze są starannie wykończone. Ukryte elementy, takie jak ściana szafy czy wewnętrzne drzwiczki komody są wykonane z surowych, nieheblowanych desek.
  • Fronty – zabytkowe meble oklejone są grubym fornirem, często ze względu na zużycie, odstaje po bokach. Świadczy to o tym, że mebel faktycznie pochodzi z dawnej epoki i jest stary.
  • Stan zużycia –trudno znaleźć zabytkowe meble zachowane w stanie idealnym, dlatego brak śladów zużycia powinno wzbudzić wątpliwości, co do autentyczności antyków. Zabytki nawet po profesjonalnej renowacji powinny posiadać naturalne przetarcia czy zadrapania.
  • Oznaczenia – większość antyków posiada podpis autora, dlatego brak sygnatury może świadczyć o tym, że mebel powstał współcześnie i jest stylizowany na stary.

Antyczne meble mają największą wartość, gdy widoczne są na nich ślady użytkowania. Idealny stan szafy czy krzesła może być znakiem, że meble wcale nie pochodzą z dawnych czasów.

Jakie meble antyczne kupić?

Tak naprawdę wybór mebli zależy od tego, jaki efekt chce się uzyskać. Jeżeli zależy Ci na urządzeniu całego mieszkania w stylu antycznym, warto zdecydować się na kompletną kolekcję mebli. Może to być na przykład stół z krzesłami do jadalni czy toaletka i łóżko do sypialni. Kupując od razu komplet pochodzący z jednej kolekcji, można stworzyć eleganckie wnętrze, w którym wszystkie elementy do siebie pasują. Oprócz mebli, przydadzą się także ozdobne dodatki, które dodadzą wnętrzom charakteru. Może to być na przykład lustro w ozdobnej ramie, zegar czy porcelanowa zastawa wyeksponowana w przeszklonym kredensie. Wnętrza stylizowane na dawne epoki mają to do siebie, że można w nich łączyć różne style. Możesz więc zdecydować się na kredens pochodzący z rokoko oraz szafę w stylu biedermeier, a wszystko będzie do siebie pasować. Dzięki takim połączeniom stworzysz w swoim domu wnętrza o indywidualnym charakterze, w których czuć klimat dawnych epok.

Sklep internetowy antykikoneser.pl używa plików „cookies” w celu świadczenia usług oraz prowadzenia anonimowych statystyk. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na zapisywanie plików „cookies” na Twoim urządzeniu. Możesz cofnąć zgodę zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Akceptuj Więcej informacji