Jakie wnętrza pasują do osób o melancholijnej duszy? A o jakim stylu powinny myśleć osoby, które lubią prostotę i funkcjonalne rozwiązania? Dzisiaj kolejna odsłona artykułu: Jak wybrać idealny styl wnętrz? Cz. 2

Styl skandynawski

To współczesny design w surowym i naturalnym wydaniu. Cechą charakterystyczną skandynawskich aranżacji jest umiarkowana ilość dekoracji, specyficzna kolorystyka: dużo bieli i szarości z domieszką kontrastowych kolorów, zwykle czerni, a także naturalne materiały, wśród których króluje drewno. Meble są proste, zwykle drewniane, często pomalowane na biały kolor. Czy jest tutaj miejsce na antyki? Tak, ale o skromnych dekoracjach. Do stylu skandynawskiego pasują też nowoczesne dekoracje, np. o industrialnym charakterze.

Gdzie?

Styl skandynawski jest odpowiedni do każdego rodzaju wnętrz: mieszkania w boku, domku na wsi, domu z bali, luksusowego apartamentu czy kamiennicy.

Dla kogo?

Styl skandynawskich jest idealny dla osób, które we wnętrzach cenią funkcjonalność. W aranżacjach w tym duchu ergonomia pracy oraz wygoda życia jest nadrzędna wobec reprezentacyjnego charakteru wnętrz. Chociaż dodatki także są ważne: najlepiej wykonane ręcznie, z dostępnych materiałów. Tym samym styl skandynawski polubią osoby, które w wolnych chwilach majsterkują lub tworzą dekorację hand made.

Więcej o stylu skandynawskim pod linkiem: Antyki w mroźnej Skandynawii

Styl shabby chic

Pierwsze skrzypce gra tutaj szyk, ale w bardzo charakterystycznym, bo „odrapanym” wydaniu. Pochodzenie mebli ma mniejsze znaczenie: pasują tutaj zarówno meble w stylu angielskim, klasycystycznym, wiktoriańskim, jak i ludwiki. Ważne, by nie były zbyt idealne: dobrze aby zaznaczał się na nich lekko ząb czasu. Mile widziane są meble bielone i przecierane, jakby pokryte patyną. Ważne są też dodatki, dla niektórych nieco kobiece: pledy, serwetki, narzuty na łóżka, porcelanowe figurki czy suszone kwiaty.

Gdzie?

Do takich wnętrz pasują klimatyczne budynki: stara kamienica, dom bliźniak, dom w stylu wiktoriańskim. Ale tak naprawdę styl shabby chic możemy zaaranżować w dowolnym wnętrzu.

Dla kogo?

Shabby chic kojarzy się ze stylem dla dziewcząt i oczywiście możemy z jego pomocą stworzyć wnętrza o romantycznym, „dziewczyńskim” charakterze”. Możemy także postawić na inne cechy tego styl: lekką melancholię oraz szyk, co sprawi że w aranżacjach w tym duchu będą dobrze czuły się osoby, które lubią otaczać się starymi przedmiotami i widzieć upływający czas.

Sklep internetowy antykikoneser.pl używa plików „cookies” w celu świadczenia usług oraz prowadzenia anonimowych statystyk. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na zapisywanie plików „cookies” na Twoim urządzeniu. Możesz cofnąć zgodę zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Akceptuj Więcej informacji