Każdy ma własną definicję szczęścia. Ale jeśli rozpatrywać czym jest szczęście przez pryzmat szerokości geograficznej, między gorącym południem, a mroźną północą znajdziemy wyraźne różnice. Południowcy szczęścia i radości na ogół poszukują w kontaktach innymi ludźmi: spotykając się z rodziną i przyjaciółmi, popijając nieśpiesznie kawę w licznych kawiarniach, odwiedzając tawerny i restauracje czy biesiadując wspólnie na zewnątrz. Z kolei mieszkańcy północy bardziej cenią sobie samotność, kontakt z naturą i relaks w przytulnych wnętrzach. Tym samym to właśnie Duńczycy są mistrzami w urządzaniu idealnych wnętrz na zimowe wieczory. W czym tkwi sekret duńskiego szczęścia i jednocześnie duńskich wnętrz? W hygge.

Czym jest hygge?

Hygge to filozofia życia, które narodziła się w XIX-wiecznej Danii. Słoto to oznacza dosłownie wygodę i ma swoje odbicie w sposobie urządzania wnętrz, a także w stylu życia. Na czym dokładnie polega ta filozofia? Na organizacji przestrzeni oraz życia w taki sposób, by znalazło się w nim miejsce na cieszenie się pozornie zwykłymi chwilami, czasem z bliskimi, prostymi rzeczami. Ty samym hygge to np.:

 • kubek ciepłej herbaty z imbirem, pitej przy kominku
 • czytanie książki w wygodnym fotelu, pod ciepłym i miękkim kocem
 • rozmowa z przyjaciółmi przy aromatycznej kawie, w przytulnych wnętrzach własnego salonu

Hygge i antyki

Styl hygge kojarzony jest głównie ze skandynawskim designem, który wyróżnia się funkcjonalnością i komfortem użytkowania oraz bardzo współczesną, dość surową pod względem dekoracji estetyką. Jednak wielbiciele antyków z powodzeniem mogą przemycić filozofię hygge do swoich wnętrz. Filozofia hygge odcina się od konsumpcjonizmu. Stawia na trwałe i ponadczasowe wyposażenie wnętrz, w co jak najbardziej wpisują się antyki. Do stylu hygge pasuje np.

 • Antyczna porcelana, wszak picie ulubionej herbaty w pięknej, porcelanowej oprawie to prawdziwa celebracja prostych przyjemności
 • Wygodny antyczny fotel, w którym możemy zatopić się w ulubionej lekturze
 • Antyczne lampy – bowiem te rzucą na nasze mieszkanie ciepłe, nastrojowe światło
 • Antyczne komody, szafy i kredensy – dzięki którym wnętrza zyskają przytulny, lekko sentymentalny charakter

Fot. Wygodne fotele uszaki -berżery

Jak stworzyć wnętrza w duchu hygge?

Filozofia hygge jest jak definicja szczęścia: każdy ma jego własną wizję. Jest jednak kilka cech, które zwykle są wspólne dla wnętrz hygge:

 • Stonowana kolorystyka, która pozwala się wyciszyć
 • Naturalne materiały, w tym głównie drewno
 • Ponadczasowe wyposażenie (ikony skandynawskiego designu czy antyki)
 • Ciepłe oświetlenie (w tym świece, kominek)
 • Dekoracje, które czynią mieszkanie przytulnym (rodzinne fotografie, ciepłe pledy, ceramika)

Hygge nie jest stylem posiadającym konkretne ramy. Hygge to wnętrza, w których mieszkańcy czują się dobrze. Hygge to przestrzeń, która ułatwia cieszenie się tym co tutaj i teraz. Tym samym hygge pasuje do każdego z nas.

Sklep internetowy antykikoneser.pl używa plików „cookies” w celu świadczenia usług oraz prowadzenia anonimowych statystyk. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na zapisywanie plików „cookies” na Twoim urządzeniu. Możesz cofnąć zgodę zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Akceptuj Więcej informacji