Styl grecki ma wiele wymiarów: od lekko surowych, rustykalnych wnętrz, po pełne przepychu, bogato zdobione aranżacje. Jak zatem przemycić grecki klimat do naszych polskich domów i mieszkań?

Wykończenie wnętrz – ponadczasowe

Grecy są dość pragmatyczni w urządzeniu wnętrz: domy i mieszkania mają nie tylko pięknie wyglądać, ale też cechować się solidnością wykonania czy chronić przed letnim upałem. Stąd mieszkańcy Grecji cenią:

  • kamień – dawniej z kamienia budowano całe domy, obecnie ten materiał częściej wykorzystuje się do podłóg;
  • marmur – znany ze swoich walorów estetycznych, ale także trwałości. Marmurowe podłogi czy schody nie niszczeją pod wpływem słońca;
  • drewno – dodaje wnętrzom ciepłego charakteru, w formie belek na suficie doskonale komponuje się z chropowatymi, białymi ścianami typowymi dla wiejskich domów. Antyki oraz większość mebli także jest z drewna, dzięki temu cieszą się opinią solidnych;
  • żelazo – wykonuje się z niego lekkie, ogrodowe meble czy balustrady;
  • ceramiczne płytki: nie tylko łatwo utrzymać je w czystości, ale podobnie jak kamień, sprawiają że domy są chłodniejsze.
  • beton – na niektórych greckich wyspach często wykonuje się z niego zlewy czy elementy wysp kuchennych. Jest on alternatywą dla droższego marmuru.

Jak zatem wykreować grecki klimat w wykończeniu wnętrz? Postawmy na wysokiej jakości, trwałe i naturalne materiały lub na materiały dobrze je imitujące. Do wyboru mamy np. płytki do złudzenia przypominające marmur, okna i parkiety stylizowane na drewniane czy wreszcie farby o strukturze i kolorze betonu.

Kolorystyka – jednocześnie chłodna i przytulna

Niektóre greckie aranżacje przyprawiają o zawrót głowy jeśli chodzi o kolorystykę: ciemny brąz, biel i złoto przeplata się tam z intensywnymi kolorami takimi jak czerwień, zieleń czy granat. Jednak we wnętrzach o bardziej rustykalnym klimacie dominują biel, naturalny kolor drewna (zwykle ciemny), uzupełnione o odcienie błękitu. Ta kolorystyka niesie spokój i chociaż jest odrobinę surowa, ociepla ją wszechobecne drewno.

W naszych polskich wnętrzach inspirowanych Grecją, obok obowiązkowego zestawu brązu, bieli i granatu, możemy dodać nieco zgaszonej zieleni czy odcieni szarości.

Wyposażenie – klasycznie piękne

Aby uzyskać estetyczny i niewymuszony klimat greckich wnętrz, w aranżacji warto postawić na lekki eklektyzm. Ciekawym i jednocześnie bezpiecznym rozwiązaniem są antyki w stylu klasycystycznym. Z jednej strony nawiążą one do greckiej sztuki i architektury. Z drugiej będą wdzięcznym kompromisem między nadmiernym przepychem a rustykalną prostotą.

Antyki w klasycznym wydaniu z łatwością zestawimy zarówno z bardziej współczesnymi meblami, jak i z tymi w klimacie rustykalnym.

A jak dobrać dodatki? O tym w następnym artykule.