Meble ludwikowskie są bardzo cenione w świecie koneserów antyków. Dlaczego tak je uwielbiamy? Czym się charakteryzują? Do jakich stylów pasują?

Czym wyróżniają się ludwiki?

Często możemy spotkać się z określeniem „ludwiki” na meble w stylu ludwikowskim. Jednak nie jest to jednorodny styl. Przeciwnie, pod słowem ludwiki może kryć się styl: 

  • Ludwika XIV – antyki w tym duchu zachwycają zdobieniami w postaci markietażu, intarsji i inkrustacji, bowiem powstały w okresie, kiedy do perfekcji swą pracę doprowadzili ebeniści.
  • Ludwika XV – który czerpał inspirację z rokoko. Antyki, jak na ówczesne czasy, wyróżniają lekkie formy oraz faliste, niebanalne linie.
  • Ludwika XVI – nawiązujący do panującej wówczas epoki klasycyzmu. Antyki z tego okresu wyróżniają się większą prostotą, harmonią i symetrią. 
  • Ludwika Filipa – w meblach w tym stylu możemy dostrzec wpływ empire i biedermeier. Ich kluczową cechą jest wygoda użytkowania.

Warto dodać, że style zmieniały się płynie, więc w poszczególnych antykach możemy doszukać się wpływów poprzednich epok. 

Za co kochamy ludwiki?

Niezależnie czy pod lupę weźmiemy ebenistyczne dzieła sztuki w duchu Ludwika XIV, finezyjne antyki z epoki Ludwika XV, eleganckie meble z epoki Ludwika XVI czy wygodne Ludwiki Filipy, mogą one zachwycać (szczególnie w odniesieniu do współczesnych mebli) monumentalnymi rozmiarami, kunsztem wykonania, drogocennymi materiałami oraz bogatą dekoracją. Jednak Ludwiki to nie tylko pałacowe antyki, których miejsce jest w muzeum. Odpowiednio zaaranżowane staną się zarówno trafioną inwestycją, jak i niepowtarzalną ozdobą wnętrz.

Do jakich wnętrz pasują meble ludwikowskie?

Meble ludwikowskie pasują do wnętrz urządzonych w klasycznym duchu: od stylizowanych na historyczne, poprzez eklektyczne aranżacje w stylu francuskim. W tym drugim stanowią interesujący kontrast dla współczesnych mebli, a także korespondują z eleganckim wykończeniem wnętrz. Ponadto meble w stylu ludwikowskim świetnie wyglądają w bardzo współczesnych aranżacjach, np. we wnętrzach industrialnych. Ciekawie kontrastują z surowym wykończeniem i wyposażeniem, będąc tam niebanalną ozdobą.