Kochamy klasykę za jej elegancję i ponadczasowość. Jest odporna na chwilowe mody, dlatego gwarantuje że wnętrza w stylu klasycznym zawsze będą wyglądały gustownie. Ze względu na swój stonowany, ale reprezentacyjny charakter idealnie sprawdzi się np. w salonie czy gabinecie. Zanim jednak styl klasyczny nabrał obecnych kształtów, w Europie rozwinął się i panował klasycyzm.
Źródło zdjęcia: www.pinterest.com
Klasycyzm niejedno ma imię
Podobnie jak większość wielkich stylów, także klasycyzm miał swoje lokalne nurty. We Francji to styl Ludwika XVI, dyrektoriatu i empire, a w Anglii to styl angielskiej regencji, która dzieli się na styl Adamów, Hepplewhite’a oraz Sheratona. Swoją odmianę miała także Austria – klasycyzm nazywany był tam stylem józefińskim. Ostatnim stylem zaliczanym do klasycyzmu jest niemiecki biedermeier.
Klasycyzm francuski
Styl Ludwika XVI to połączenie barokowego przepychu z dążeniem do osiągnięcia czystych, geometrycznych kształtów mebli. Ornamentyka inspirowana była antykiem, a linie przedmiotów utraciły swój falisty, dynamiczny charakter właściwy dla baroku.
Sofa antyczna w stylu Ludwika XVI
Po rewolucji francuskiej zapanował styl dyrektoriatu. Wyraźne w nim były nawiązania do starożytnej Grecji i Rzymu. Było to konsekwencją wcześniejszych odkryć archeologicznych. W ornamentyce chętnie wykorzystywano wizerunki gryfów czy sfinksów, a linie mebli zostały mocno uproszczone. Antyki z tego okresu politurowano lub malowano na odcienie bieli, błękitu czy różu.
Dyrektoriat ewoluował w majestatyczny empire. Antyczne meble z tego okresu miały odzwierciedlać ówczesną potęgę cesarstwa francuskiego. Ornamentyka nawiązywała do starożytnego Egiptu, pojawiały się motywy militarne. Popularne były także kompozycje inicjału Napoleona: litery „N”, wieńce laurowe, gwiazdy czy orły. Dekoracje często złocono, a meble wzbogacano o dodatki z mosiądzu czy brązu. Styl empire zalicza się do późnego klasycyzmu.
Krzesła antyczne w stylu empire
Klasycyzm angielski
Styl Adamów stworzyli czterej bracia: Robert, James, John i Wiliam. W stylu Adamów kluczową rolę odgrywała lekkość (wyrażona m. in. wykorzystywaniem jasnych kolorów) i elegancja. Antyki z tego okresu mają widoczną, klarowną konstrukcję oraz łączą ze sobą wpływy baroku i nawiązania do klasycyzmu.
George Hepplewhite stworzył swój oryginalny styl nawiązujący do klasycyzmu. Cechowała go delikatność, lekkość i elegancja. Antyczne meble w stylu Hepplewhite znane są m. in. z ażurowych oparć krzeseł w kształcie tarczy, granitowych nóg czy smukłych kształtów.
Krzesło w stylu Hepplewhite
Styl Sheratona charakteryzowała prostota i subtelność. Antyczne meble, które wyszły spod rąk tego ebenisty mają klarowne, proste kształty, delikatne zdobienia, są także właściwie pozbawione linii krzywych.
Antyki w stylu Sheratona
W okresie angielskiego klasycyzmu tworzył także Thomas Chippendale, o którym więcej można przeczytać tutaj.
Współczesny styl klasyczny
Źródło zdjęcia: www.pinterest.com
Styl klasyczny, który dzisiaj gości w naszych wnętrzach nie ma sztywnych założeń. Stawia na ład, harmonię, symetrię, elegancję, nie starzeje się i nie grozi mu kicz. Meble w stylu klasycznym tworzone obecnie mają raczej proste kształty i delikatne, stylowe zdobienia.
W stylu klasycznym wykorzystuje się stonowaną kolorystykę i wysokiej jakości materiały. Dopuszczalne jest komponowanie mebli antycznych w różnych stylach – pod warunkiem że są one podobnej klasy.
Related articles
Ostatnie wpisy
- Styl Eastlake - czym charakteryzują się meble w tej stylistyce? 16/10/2024
- Jakie są style nóg stołów? Poznaj je bliżej 16/10/2024
- Jak rozpoznać antyk i odróżnić go od imitacji? 23/09/2024
- Odnowienie antyków: jak przeprowadzić konserwację bez utraty wartości? 23/09/2024
- Wiele odsłon stylu angielskiego 30/08/2024