Równiutko przycięta trawa, geometryczne rzeźby i wszechobecna kostka brukowa jako motywy przewodnie ogrodowych aranżacji powoli odchodzą do lamusa. Coraz mocniej stawiamy na naturę: kwietne łąki, rośliny, które wyglądają jakby rozrastały się bez ingerencji człowieka, kwiaty wyglądające jak przesadzone z ogrodu babci. A zamiast „sztucznych dekoracji" (np. minimalistycznych rzeźb), stawiamy na ozdoby „z duszą”. 

Rośliny w ogrodzie vintage

W ogrodach w duchu vintage pierwsze skrzypce grają rośliny. Wybierajmy krzewy i kwiaty, które są typowe dla dawnych ogrodów np.: 

  • róże
  • bzy
  • jaśminowce
  • tulipany
  • bratki
  • piwonie
  • mieczyki

Dobrym pomysłem są też drzewa owocowe, np., jabłonie, grusze czy wiśnie oraz krzewy typu agrest czy porzeczki. Te nie tylko pięknie pachną, przywodzą na myśl ogród dziadków, ale też po prostu dają owoce.

Wyposażenie romantycznego ogrodu

W ogrodach z duszą nie ma miejsca na kąty proste czy przesadną geometrię. Jeśli planujemy w naszym ogrodzie chodnik, powinien on raczej przypominać ścieżkę biegnącą zgodnie z naturalnym ukształtowaniem krajobrazu. Sprawdzą się tutaj naturalne kamienie czy plastry pni drzew. Idealnym płotem będzie ten w wersji drewnianej albo metalowy, z florystycznymi motywami. Ciekawym pomysłem jest też fontanna: najlepiej zmurszała, stylizowana na fontanny z pałacowych parków. 

Ogród z duszą tworzą detale. Ławeczka ustawiona w cieniu, z widokiem na kwiatowe rabaty. Drewniany stół z krzesłami pod rozłożystą jabłonią. A także ozdoby: gliniane, kamienne, żeliwne lub metalowe donice, mosiężne czy miedziane naczynia, postumenty pod donice z dekoracyjnymi rzeźbieniami w klasyczne ornamenty, metalowe lampiony dające nastrojowe światło. 

Zalety ogrodu w duchu vintage

Ogrody z antykami zwykle są o wiele bardziej przyjazne przyrodzie niż te w nowoczesnym wydaniu. Pełno w nich kwiatów, które mogą zapylać pszczoły, roślin typowych dla naszej szerokości geograficznej, a równo przycięta trawa nie jest tutaj obligatoryjna (koszenie trawy sprzyja suszy). 

Takie ogrody dają nam również poczucie obcowania z naturą: co wycisza, poprawia nastrój, pozwala odetchnąć od miejskiego zgiełku.

Kolejnym pozytywnym aspektem ogrodów „z duszą” jest fakt, że wiele starych przedmiotów może zyskać tam drugie życie i stać się pięknymi ozdobami (np. stare konewki, donice, garnki itp.).

Ogrody vintage przypadną do gustu miłośnikom antyków, którzy będą mogli zaaranżować tam antyczne kolumny, kute ławeczki i inne przedmioty typowe dla minionych epok.