Antyki określane są przedmiotami z duszą. Cenimy je za sposób wykonania (często rzemieślniczy), za materiały (np. lite drewno, kamienie szlachetne, złocenia), za tło historyczne, za estetykę, a także za to, że służą od pokoleń. To nie tylko piękne przedmioty, które dodadzą naszym aranżacjom charakteru, ale też sposób na inwestowanie. Od czego zacząć kupno antyków?
Czym są antyki?
Definicja antyków jest dość ogólna. W Polsce przyjmuje się, że antyki to przedmioty, które powstały przed zakończeniem 2. Wojny Światowej. Powszechna jest też opinia, że antyki muszą mieć minimum 100 lat (nie dotyczy to samochodów). Co ciekawe, nie wystarczy by dany przedmiot był dostatecznie wiekowy. Musi on mieć wartość:
- wartość zabytkową
- historyczną
- estetyczną
- i/lub materialną.
Antykami są nie tylko meble, ale też porcelana, oświetlenie, książki, sztućce czy inne użytkowe przedmioty.
Jak zacząć kupować antyki?
Jeśli planujemy kolekcjonować antyki i/lub traktujemy ich zakup w formie inwestycji, dobrze zacząć przygodę z nimi od zapoznania się ze stylami. Kiedy już wybierzemy styl, którego estetyka jest nam najbliższa, czas zacząć uczyć się jak rozróżniać prawdziwe antyki od podróbek. Warto zgłębić wiedzę np., dotyczącą sygnatur (niektóre antyki były sygnowane cechem oraz nazwiskiem rzemieślnika), charakterystycznych zdobień dla tego okresu, technik, które wykorzystywano do tworzenia mebli w tym okresie, materiałów itp..
Gdzie kupować antyki?
Znaczna grupa osób, która dopiero zaczyna swoją przygodę z antykami, ma przed oczami romantyczne wizje wyszukiwania perełek na targach staroci. Oczywiście, na targach staroci można znaleźć ładne przedmioty, które dopełnią nasze aranżacje, ale niekoniecznie antyki.
Z kolei kupowanie antyków od osób prywatnych, zdecydowanie zwiększa ryzyko, że ktoś nas (czasem nawet nieświadomie) oszuka. Co za tym idzie, jeśli decydujemy się na zakup antyków od osoby indywidualnej, dobrze aby autentyczność przedmiotu pomógł nam określić znawca przedmiotów antycznych (co znacząco zwiększa cenę ostateczną takiego zakupy).
Tym samym antyki najlepiej kupować w renomowanych antykwariatach, które często oferują też profesjonalną renowacje.
Jak kupować antyki?
Bez pośpiechu. Upewnijmy się, że dany przedmiot będzie pasował do naszej aranżacji, mieszkania, a także do innych przedmiotów antycznych, które być może nabyjemy w przyszłości.
Unikanie niesamowitych okazji pomoże nam uchronić się też przed oszustami sprzedającymi meble stylizowane, albo źle odrestaurowane.
Ostatnie wpisy
- Czym charakteryzują się meble w stylu Hepplewhite? 17/11/2024
- Vintage a antyk – jakie zachodzą pomiędzy nimi różnice? 17/11/2024
- Styl Eastlake - czym charakteryzują się meble w tej stylistyce? 16/10/2024
- Jakie są style nóg stołów? Poznaj je bliżej 16/10/2024
- Jak rozpoznać antyk i odróżnić go od imitacji? 23/09/2024