Jego meble nazywa się największym wynalazkiem meblarstwa XIX wieku. Słowa te dotyczą oczywiście mebli z giętego drewna Michaela Thoneta. Poznajmy bliżej tego niesamowitego wynalazce.

Kim był Michael Thonet?

Urodził się 1976 roku, w niewielkim mieście Boppard w Niemczech. Był synem garbarza, wyuczonym cieślą, mężem i ojcem trzynaściorga dzieci. Przede wszystkim jednak Michael Thonet był wynalazcą i pionierem w dziedzinie mebli przemysłowych. Już w latach 30. XIX wieku tworzył pierwsze meble z drewna giętego. Początkowo wykonywał je z wielu warstw klejonego forniru. Zakup fabryki kleju pomógł odnieść mu pierwsze znaczące sukcesy na tym polu.

Fot. Michael Thonet

Fot. Michael Thonet

Z czasem zakład Thoneta zaczął popadać w kłopoty finansowe. Te problemy zmobilizowały wynalazce do przeniesienia się do Wiednia, gdzie jego kariera zaczęła nabierać międzynarodowego rozpędu. Z biegiem czasu Thonet opracowywał nowe patenty na gięte meble. Aktualnie najbardziej rozpoznawalne meble Thoneta, to egzemplarze wykonane z prętów bukowych namaczanych w gorącej wodzie, a następnie suszonych w specjalnych formach.

Fot. Produkcja mebli giętych w Bystrzycy

Fot. Produkcja mebli giętych Thoneta

Sukcesy Thoneta

W połowie XIX wieku wiedeńska kawiarnia Café Daum stała się pierwszym lokalem posiadającym wyłącznie krzesła projektu Thoneta. Z czasem znakiem rozpoznawczym wiedeńskich kafejek stały się właśnie charakterystyczne, gięte meble marki Thonet.

W 1851 roku, na Wielkiej Wystawie Światowej (więcej o wystawie TUTAJ) Michael Thonet zdobył brązowy medal za swoje osiągnięcia w dziedzinie meblarstwa, co przysporzyło mu popularności na całym świecie. W kolejnych latach jeszcze kilkukrotnie stawał na podium podczas Wystawy Światowej, zajmując także 1. i 2. miejsca.

W 1859 roku Thonet stworzył kultowe krzesło numer 14. Do dzisiaj wyprodukowano ok. 60 mln krzeseł tego projektu. Współcześnie znane są jako model 214.

Meble Thoneta

Meble Thoneta wyprzedzały swoją epokę: były ekonomiczne, produkowane masowo w długich seriach i wyglądały bardzo nowocześnie. Thonet tworzył głównie krzesła, fotele bujane, a także komplety mebli do jadalni, sypialni czy salonów. Projektował zarówno wersje luksusowe (np. z palisandru) jak i tanie modele do punktów gastronomiczno-usługowych czy dla przedstawicieli średniej i niższej klasy.

Za najbardziej rozpoznawalny mebel Thoneta, śmiało można uznać wyżej wspomniane krzesło nr 14, znane także pod nazwą krzesło bistro. Model 14 idealnie odpowiadał na potrzeby tamtych czasów: był tani w produkcji, prosty, a dodatkowo wyglądał efektownie. Jego ramy tworzono z giętego drewna bukowego, a siedzisko z rattanu. Podobno z modelu nr 14 korzystał niemiecki kompozytor i pianista Johannes Brahms czy Lenin.

To Michael Thonet spopularyzował w Europie fotel bujany: jego patent na gięte elementy drewniane doskonale nadawał się do tworzenia niezwykle estetycznych foteli bujanych. Projekt Thoneta zyskał rzesze wielbicieli, a wśród nich znalazł się nawet Pablo Picasso czy Albert Einstein.

Sklep internetowy antykikoneser.pl używa plików „cookies” w celu świadczenia usług oraz prowadzenia anonimowych statystyk. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na zapisywanie plików „cookies” na Twoim urządzeniu. Możesz cofnąć zgodę zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Akceptuj Więcej informacji