Pod koniec XIX wieku Gustav Klimt, austriacki malarz, grafik i symbolista, postanowił zerwać z panującym historyzmem. Klimta nudziły sztywne konwencje i ograniczały akademickie koncepcje. Pragnął tworzyć sztukę w sposób w jaki rozumiemy ją dziś – przekraczając granicę, swobodnie eksperymentując, poszukując nowych środków wyrazu. Czy marzenia Klimta się spełniły?

Bunt przeciw akademickim konwencjom

W 1897 Klimt zainicjował powstanie grupy artystów, którzy, podobnie jak on, pragnęli tworzyć sztukę nie poddającą się obowiązującym kanonom. Nazywano ich Wiedeńską Secesją. Gustav Klimt wprowadził w życie idee wolności w sztuce, udowodnił że artystę powinna ograniczać wyłącznie jego wyobraźnia. Jego dzieła do dziś są inspiracją dla współczesnych artystów.

Gustav_Klimt

Fot. Gustav Klimt

W jego grupie znaleźli się wizjonerzy, którzy postanowili odważnie wprowadzić pomysły Klimta również do świata sztuki użytkowej. Josef Hoffmann i Koloman Moser założyli tzw. Warsztaty Wiedeńskie, których celem było zreformowanie skostniałego szkolnictwa artystycznego oraz wprowadzenie powiewu świeżości do sztuki użytkowej.

Pierwsi specjaliści ds. marketingu

Wizja Hoffmanna i Mosera przerodziła się w coś znacznie większego – artyści stworzyli podwaliny dla pierwszej marki w dziedzinie wzornictwa tzw. Warsztaty Wiedeńskie, czyli „WW”. Hoffmann i Moser w ramach Warsztatów opracowali nowy styl mebli, architektury, a nawet szkła, biżuterii, materiałów poligraficznych i ubrań. Cechowała go prostota i funkcjonalizm, uzupełniony o geometryczne formy ukochane przez Hoffmana i dekoracje w formie motywu natury –charakterystyczne dla Mosera. Hoffmann i Moser chcieli uchronić wzornictwo przed bylejakością masowej produkcji, a także postawili sobie ambitny cel: tworzenie przedmiotów pięknych, użytecznych i dalekich od nudnego historyzmu.

art-nouveau-234643_1920

Budynek Secesji w Wiedniu, zaprojektowany przez Josepha Marię Olbricha, członka Wiedeńskiej Secesji

Warsztaty Wiedeńskie zaistniały w okresie dynamicznego rozwoju przemysłu. W czasach kiedy rynek wypełniały masowo produkowane meble, WW wypuszczało krótkie serie produktów, opracowane we współpracy z Klientami. Udział Klienta w procesie projektowania przy jednoczesnym proponowaniu szerokiego asortymentu (wyposażenie domu, ubrania, biżuteria, dekoracje) w spójnym stylu, to strategia zdecydowanie wyprzedzająca swoją epokę. Ówcześni konsumenci decydując się na projekty WW mieli absolutne poczucie wyjątkowości – dostawali produkt wysokiej jakości, awangardowy, w dodatku dostosowany od indywidualnych potrzeb, a także sygnowany logo WW.

Tak dla subtelności, nie dla przesady

Secesja kojarzona jest z przesadną dekoracyjnością. Secesję wiedeńską wyróżnia na tle całej epoki subtelna ornamentyka, opierająca się na geometrycznych kształtach (ukochanym przez Hoffmanna kwadracie, stosowanym przez Olbricha kole) i motywach roślinnych – także mocno zgeometryzowanych. Charakterystycznym dla secesji wiedeńskiej motywem dekoracyjnym była także kobieca głowa.

Antyki łamiące konwencje

Antyczne meble w stylu secesji wiedeńskiej wpisują się w idee prostoty i funkcjonalizmu. Charakteryzuje je subtelna, geometryczna ornamentyka. Twórcom secesji zależało na podniesieniu rzemiosła do rangi sztuki, dlatego antyki z tego okresu charakteryzuje wysoka jakość wykonania i kunsztowne zdobienia. Meble tworzono z drewna, ale także z nowoczesnych jak na tamte czasy materiałów – szkła i metalu.

antyk Moser

Źródło zdjęcia: www.pinterest.com

Gustav Klimt wraz z grupą związaną z secesją wiedeńską dokonał przełomu w sztuce. Postulowali wolność tworzenia, udowodnili że nutę artyzmu można odnaleźć nie tylko w malarstwie czy muzyce, ale też w sztuce użytkowej. Grupa Secesji Wiedeńskiej swoim zamiłowaniem do prostoty utorowała drogę do surowego modernizmu. Antyki tworzone według koncepcji secesji wiedeńskiej łączą w sobie kunsztowne zdobienia właściwe dla dawnych epok, ale jednocześnie są zapowiedzą nowoczesnych kierunków w sztuce użytkowej.

Der Online-Shop antykikoneser.pl verwendet „Cookies”, um Dienste und anonyme Statistiken bereitzustellen. Durch die Verwendung stimmen Sie zu, „Cookies” auf Ihrem Gerät zu speichern. Sie können Ihre Einwilligung widerrufen, indem Sie Ihre Browsereinstellungen ändern.

Akzeptieren Mehr Informationen