Blog

Styl empire (napoleoński) został zapoczątkowany – jak potoczna nazwa wskazuje – za czasów Napoleona Bonaparte, czyli w pierwszej połowie XIX wieku. Narodził się i rozwijał we Francji. Stanowił nieodłączną część ówczesnej estetyki i designu, kiedy to w sztuce i architekturze nastąpił wyraźny zwrot w kierunku antyku. Zawitał również za Wisłę – do Księstwa Warszawskiego. Czym charakteryzują się antyki w stylu empire?
Styl Ludwika Filipa ma swoje początki w latach 1830-1848, w czasach panowania we Francji cesarza Ludwika Filipa – nastała wtedy złota epoka wielkiej burżuazji, tzw. Monarchia Lipcowa. Wyróżniał się bogatymi ornamentami i eksponowaniem dekoracji (np. usłojenia drewna), podkreślanych przez politurę. Poznajmy charakterystyczne cechy antyków w tym stylu.
Jednym z najciekawszych stylów meblarskich w XVIII wieku jest styl chippendale, który wciąż cieszy się dużą popularnością. Elegancja i wyjątkowy charakter nietypowych, rzadkich mebli przyciągają wzrok. Obecnie antyki w stylu chippendale to luksusowy element wystroju wnętrz. Poznaj historię i najważniejsze cechy tego stylu.
Biedermeier to styl w sztuce, skupiający się na architekturze wnętrz (meble, porcelana, szkło). Jest jednak obecny również w literaturze, muzyce, modzie. Antyki w stylu biedermeier największą popularnością cieszyły się w I połowie XIX wieku. Nietypowy styl w meblarstwie rozwinął się w Niemczech, Austrii, Czechach, Węgrzech – podbijając stopniowo ziemie Europy Wschodniej. Co warto o nim wiedzieć?
Tworzenie mieszanki dwóch okresów dekoratorskich to wyzwanie, z którym mierzy się wiele projektantów wnętrz. Podkreślają oni, że w urządzaniu mieszkania bardzo ważna jest równowaga i zachowanie proporcji. Podstawą jest spójny projekt oraz wspólny czynnik (np. powtarzający się wzór, kolor, materiał). Poznaj najważniejsze zasady na połączenie stylu nowoczesnego i vintage – prosto od architektów wnętrz.
Współczesny rynek meblarski zdominowały nowoczesne, tanie, łatwe w utrzymaniu meble – często produkowane taśmowo. Historia jednak zatacza koło – coraz więcej osób docenia niebanalny styl i piękno mebli antycznych. Należą one do grupy antyków, czyli wartościowych obiektów, które przekroczyły 50 lat. Antyki to jednak nie tylko meble, ale i dzieła sztuki, przedmioty codziennego użytku, np. porcelana, zegary, wazony, lustra, tk
W aranżacji wnętrz co roku pojawiają się nowe trendy. Czy to oznacza, że aby “nadążać” musimy co 12 miesięcy dokonywać metamorfoz naszych mieszkań i domów? Absolutnie nie! Ale warto je znać, choćby po to by czerpać inspiracje i aranżować przemyślane, indywidualne wnętrza.
Od pewnego czasu w świecie mody i aranżacji wnętrz modny jest styl old money. Czym jest, jak go zaaranżować, skąd się wywodzi?
Antyki w stylu francuskim są wyjątkowe i niezwykle eleganckie. Nic dziwnego w tym, że pomimo upływu lat, nadal cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Poznaj charakterystyczne cechy dla tego typu mebli oraz sprawdź, jak wykorzystać je we współczesnym wnętrzu!
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych ozdób świątecznych. To dzięki nim nasze wnętrza zyskują na uroku i niepowtarzalnym klimacie. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak zdobiono polskie dworki na święta 100 lat temu? Czy od tamtej pory wiele się zmieniło? Zachęcamy do przeczytania artykułu!

Sklep internetowy antykikoneser.pl używa plików „cookies” w celu świadczenia usług oraz prowadzenia anonimowych statystyk. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na zapisywanie plików „cookies” na Twoim urządzeniu. Możesz cofnąć zgodę zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Akceptuj Więcej informacji