Blog

W poniższym artykule opowiemy o antykach, które dawniej były bardzo popularne, a teraz są traktowane jako relikty przeszłości. Czym jest tallboy, etażerka, bonheur du jour czy niciak oraz czy warto wprowadzać je do współczesnych wnętrz?
Meblarstwo wciąż ewoluuje. Od prostych, wręcz prymitywnych mebli, typu zydle czy skrzynie, za sprawą rozwoju technologii i potem przemysłu, przeszło przez wiele faz. Są osoby, które twierdzą, że szczyt rozwoju osiągnęło pod koniec XVI wieku – za sprawą ebenistów. Inni, że w czasie rewolucji przemysłowej. A jeszcze inni, że to duńscy projektanci wznieśli meblarstwo na najwyższy poziom pod względem designu i funkcjonalności
Czy tak stary styl jakim jest gotyk może sprawdzić się we współczesnych wnętrzach? Czym charakteryzują się antyki z tamtego okresu? Zapraszamy do lektury.
Antyki określane są przedmiotami z duszą. Cenimy je za sposób wykonania (często rzemieślniczy), za materiały (np. lite drewno, kamienie szlachetne, złocenia), za tło historyczne, za estetykę, a także za to, że służą od pokoleń. To nie tylko piękne przedmioty, które dodadzą naszym aranżacjom charakteru, ale też sposób na inwestowanie. Od czego zacząć kupno antyków?
Równiutko przycięta trawa, geometryczne rzeźby i wszechobecna kostka brukowa jako motywy przewodnie ogrodowych aranżacji powoli odchodzą do lamusa. Coraz mocniej stawiamy na naturę: kwietne łąki, rośliny, które wyglądają jakby rozrastały się bez ingerencji człowieka, kwiaty wyglądające jak przesadzone z ogrodu babci. A zamiast „sztucznych dekoracji" (np. minimalistycznych rzeźb), stawiamy na ozdoby „z duszą”.
Są takie style, które nie wychodzą z mody. Styl paryski zdecydowanie się do nich zalicza. Czym się charakteryzuje, jaki związek z jego powstaniem miał baron Haussmann i czy styl paryski można odtworzyć w polskich wnętrzach?
Meble antyczne kojarzą nam się z przepychem, bogactwem i luksusem, z kolei wnętrza w duchu rustykalnym z prostotą i przytulnością. Jak połączyć te dwie skrajności i czy to w ogóle ma sens?
Empire oznacza cesarstwo oraz imperium. I dokładnie z tymi słowami powinny kojarzyć się wnętrza, zaaranżowane w jego duchu. Jak narodził się empire i czym się charakteryzuje?
Aranżacja antyków w salonie, sypialni czy gabinecie zdaje się być dość prosta. A co z kuchnią? Czy tu jest miejsce na antyki?
Niektórzy mówią, że glamour to taka współczesna wersja baroku. Coś w tym jest. Czym charakteryzuje się ten styl i jak go zaaranżować?

Sklep internetowy antykikoneser.pl używa plików „cookies” w celu świadczenia usług oraz prowadzenia anonimowych statystyk. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na zapisywanie plików „cookies” na Twoim urządzeniu. Możesz cofnąć zgodę zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Akceptuj Więcej informacji