Blog

Meble projektowane przez George’a Hepplewhite’a odznaczają się eleganckim neoklasycyzmem. Przewodnik „The Cabinet Maker and Upholsterers Guide” opublikowała pośmiertnie żona projektanta Alice w 1788 r., popularyzując jego charakterystyczny styl. Hepplewhite, chociaż często łączony z epoką federalną w Stanach Zjednoczonych, był mocno osadzony w brytyjskiej tradycji meblarskiej.
Podczas przeglądania ofert w poszukiwaniu meblowych okazji – czy to na wyprzedażach, czy w sklepach internetowych – z pewnością spotykamy się z wieloma określeniami opisującymi ich wiek. Czy rzeczywiście dany obiekt jest „antykiem”, „vintage”, „kolekcjonerskim”, „retro” czy „klasycznym”?
Meble Eastlake powstały jako odpowiedź na nadmiar dekoracji charakterystyczny dla stylów rokoko i renesansu w epoce wiktoriańskiej. Ich twórcą był brytyjski architekt Charles Lock Eastlake, który promował ideę starannie wykonanych mebli.
Kształt nóg mebli jest istotny nie tylko ze względu na ich estetykę i funkcjonalność, ale także dla identyfikacji antyków. Sam kształt nóg pozwala ustalić okres ich powstania. Analizując różne style nóg, można zrozumieć ewolucję wzornictwa od renesansu do czasów cesarstw panujących w Europie, po nowsze style pochodzące ze Stanów Zjednoczonych.
Określenie tego czy mamy do czynienia z antycznym meblem, czy też nie, wymaga przeprowadzenia dokładnej analizy. Zwróć uwagę na szczegóły konstrukcji, takie jak sposób łączenia elementów, wykończenia, uchwyty czy inne detale. Sprawdź również materiały, z których został wykonany przedmiot drewno, tkaniny, śruby. Analiza tych aspektów pozwoli ocenić, czy mebel jest autentycznym antykiem, czy jedynie maszynowo wykonaną rep
Odnowienie starych mebli może przywrócić im dawny blask, miejmy jednak na uwadze to, że źle wykonana renowacja może równie dobrze obniżyć ich wartość. Jeśli dzieła, którymi mamy zamiar się zająć nie są unikatowe, czy też nie są dziełem znanych rzemieślników, prozaiczne odświeżenie może przynieść oczekiwany rezultat, bez obaw o wyrządzenie meblom szkód. Warto jednak zachować ostrożność, szczególnie przy wyjątkow
Styl angielski jest bardzo niejednorodny. Z jednej strony kojarzy nam się z klasyką. Z drugiej: kolonialnymi wpływami. Mogą pojawić się w nim inspiracje stylem wiktoriańskim i klimat staroangielskiej, wiejskiej rezydencji. Jak zaaranżować wnętrza w duchu angielskim?
Narodziny stylu Biedermeier zapoczątkowały prawdziwą rewolucję w meblarstwie. Dotychczas o meblach myślano albo w kategoriach absolutnie podstawowego wyposażenia wnętrz, ułatwiającego codzienne funkcjonowanie (ale bez szczególnego myślenia o wygodzie, o estetyce już nie wspominając), albo w kontekście dóbr luksusowych, pełniących przede wszystkim funkcję reprezentacyjną, na które mogą pozwolić sobie wyższe strefy.
Złoty pierścionek to typ biżuterii, który może mieć znaczenie symboliczne oraz materialne.
Kolczyki to wyjątkowa ozdoba, która subtelnie podkreśla każdą kreację, dodając nutki elegancji twarzy kobiety.