Blog

Trudno nie zakochać się w Grecji: w mocnym słońcu, ścisłej, białej, wyspiarskiej zabudowie, błękicie czystego morza, pięknych bugenwillach ozdabiających tutejsze ogródki. A jeśli do tego dodać jeszcze beztroski czas spędzony w tym kraju, to naturalne że wiele osób chce przenieść odrobinę Grecji do własnych wnętrz. Jak to zrobić?
Styl paryski nieodmiennie kojarzy nam się z elegancją, szykiem, klasyką i wyraźną nutą luksusu, ale w nonszalanckim wydaniu. Z tego względu od lat cieszy się on uznaniem i nie wychodzi z mody.
Styl rokoko bywa utożsamiany z barokiem. Jednak to spory błąd! Chociaż faktycznie styl rokoko niejako zastąpił barok, tak naprawdę jest jego przeciwieństwem. Czym wyróżnia się rokoko, kiedy się narodził i jak zaaranżować go we współczesnych wnętrzach? O tym poniżej.
W Polsce kojarzymy styl Ludwika Filipa ze zgrabnymi antykami na esowatych nóżkach, nadającym meblom lekkości i przytulnymi, kameralnymi wnętrzami. Ale oryginalne meble Ludwika Filipa, które powstały we Francji w pierwszej połowie XIX wieku, charakteryzował duży eklektyzm i niejednorodność.
Niektórzy je kolekcjonują, inni traktują jako piękne i oryginalne elementy wyposażenia wnętrz. Bywają też nabywane z przeznaczeniem na prezent lub pod inwestycje. Antyczne meble - czym są, gdzie je kupować, o czym pamiętać?
Barok kojarzy nam się z przepychem, przerostem formy nad treści, obiektami sakralnymi lub pałacami. Jak przedmioty z tej epoki zaaranżować we współczesnych wnętrzach? I czy to w ogóle możliwe?
Początkowo starożytni Grecji czerpali wiedzę i inspirację dotyczącą konstrukcji mebli z Egiptu i Azji, ale z czasem zaczęli tworzyć unikatowe projekty i własny styl. Niestety, chociaż znamy konstrukcje wielu mebli z czasów starożytnej Grecji, żaden mebel z tamtych czasów się nie zachował. Skąd zatem czerpiemy o nich wiedzę? Głównie z malunków, którymi pokryte były np. ceramiczne naczynia.
Historia meblarstwa sięga już czasów neolitu. Ale dzięki malunkom i mozaikom możemy całkiem dobrze otworzyć meble dopiero z okresu starożytnego Egiptu, Rzymu i Grecji. Jak wyglądały meble w czasach starożytności?
Murano często traktowane jest jak jedna wyspa poprzecinana kanałami i połączona mostami. Tak naprawdę jest to jednak archipelag kilku maleńkich wysepek zamieszkałych już od czasów antycznych. I chociaż Murano to urokliwe miejsce, zdecydowanie warte odwiedzenia (ze względu na liczne zabytki i piękne widoki), to słynie głównie ze szkła.
Całe lata w polskich wnętrzach królował styl skandynawski. Polacy pokochali go za prostotę, bezpieczną estetykę, odniesienia do natury oraz za dostępność: można było go zaaranżować odwiedzając popularne sieciowe sklepy z meblami i wyposażeniem wnętrz. Jednak powoli stajemy się znudzeni poprawnymi, ale przewidywalnymi aranżacjami. Odpowiedzią na to jest styl japandi, który nadal bazuje na stylu skandynawskim, ale dodaje mu nut

Sklep internetowy antykikoneser.pl używa plików „cookies” w celu świadczenia usług oraz prowadzenia anonimowych statystyk. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na zapisywanie plików „cookies” na Twoim urządzeniu. Możesz cofnąć zgodę zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Akceptuj Więcej informacji