Z czym kojarzą się antyki? Dla jednych będą to ogromne, ciężkawe, muzealne „starocie”. Dla innych stylowe meble, idealnie wpisujące się w luksusowe wnętrza. Jedni oczami wyobraźni zobaczą finezyjne, pozłacane ludwiki, inni klasyczne meble angielskie, jeszcze inni praktyczne Biedermeiery lub nowoczesne jak na swoje czasy Art Deco. I chociaż na całym świecie przybywa miłośników antyków, a przedmioty te zaczynają być adaptowane nawet w łazienkach, pokój dziecięcy i antyki dla wielu brzmi nieprawdopodobnie. Zupełnie niepotrzebnie! Przy odrobinie wyobraźni możemy z powodzeniem wprowadzić przedmioty z duszą do dziecięcych pomieszczeń.
Dlaczego warto zaaranżować antyki w pokojach dziecięcych?
Antyki wpisują się w obecnie bardzo modny i ważny trend eko. Tym samym piękne antyki nie tylko uwrażliwiają młodego człowieka od pierwszych lat (a nawet miesięcy) życia na walory estetyczne przedmiotów, ale też uczą szacunku do środowiska. Ponadto antyki w wersji dziecięcej pozwalają stworzyć wyjątkowe i niepowtarzalne aranżacje. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji:
1. Angielski spokój w pokoju niemowlaka
Styl angielski jest rodzinny, przytulny i wygodny. Czy można wyobrazić sobie lepsze rozwiązanie dla pokoju najmłodszego członka rodziny? Aby urządzić pokój dla niemowlaka w angielskim stylu, potrzebujemy obszernej, klasycznej komody – najlepiej pomalowanej na biało, opcjonalnie ozdobionej kolorowymi, niebanalnymi uchwytami, które idealnie korespondują z troszkę ekstrwaganką stroną tego stylu. Istotny jest też wygodny fotel: może to być uszak z tapicerką w jednolitym kolorze, w kratę czy w motywy kwiatowe, a nawet fotel bujany. Dziecięce łóżeczko koniecznie powinno być drewniane – z tralkowaną balustradą. Kolory idealne do pokoju dziecięcego i przy okazji dla stylu angielskiego to spokojne, pastelowe błękity, żółcie, zielenie czy róże – można stosować je w dodatkach i na ścianach. Ewentualnie ściany można pokryć modną w angielskich domach tapetą.
Więcej o stylu angielskim można przeczytać w artykule: Elegancki ekscentryzm
2. Kreatywny styl skandynawski dla przedszkolaka
Styl skandynawski jest jednym ze stylów najsilniej wpisujących się w trend eko. Znajdzie się w nim miejsce zarówno dla staroci po przodkach (włączając w to zabawki), designerskich mebli z naturalnych materiałów jak i antyków czy mebli ręcznie wykonanych. Jasne, przestrzenne wnętrza skandynawskie stwarzają idealne warunki do nauki i zabawy. W dodatku aranżacje można dowolnie zmieniać, np. poprzez tworzenie ozdób (z papieru) czy metamorfozy mebli, co niewątpliwie pobudza kreatywność. W stylu skandynawskim dominują biele i szarości, przełamane czernią lub innymi akcentami kolorystycznymi, a typowe materiały to drewno, len, metal, kamień. Ze względu na swój „neutralny” charakter, styl skandynawski sprawdzi są zarówno w pokoju dziewczynki jak i chłopca, dzieci młodszych i nastolatków.
Więcej o stylu skandynawskim można przeczytać w artykule: Antyki w mroźnej Skandynawii
3. Królewski pokój niezależnej nastolatki
Wiek nastoletni to okres buntu, poszukiwania siebie, eksperymentowania z modą. W ten wiek idealnie wpisuje się styl glamour: jest trochę pod prąd, nieszablonowy, eklektyczny i zniesie nawet najbardziej zwariowane (kiczowate?) pomysły zbuntowanej nastolatki. Ponadto aranżacja w stylu glamour jest bardzo kobieca, co ma duże szanse przypaść do gustu nastolatce. aspirującej do miana „dorosłej”. Na aranżacje glamour składają się zdecydowane, kontrastowe kolory (złoto, amarant, ciemny fiolet, czerń), mięsiste materiały, niezliczone bibeloty, a także przedmioty, które udają stare (np. plastikowe krzesła w stylu ludwików) oraz antyki – np. ludwiki lub meble stylizowane, o bogatej ornamentyce.
Related articles
Neueste Beiträge
- Styl Eastlake - czym charakteryzują się meble w tej stylistyce? 16/10/2024
- Jakie są style nóg stołów? Poznaj je bliżej 16/10/2024
- Jak rozpoznać antyk i odróżnić go od imitacji? 23/09/2024
- Odnowienie antyków: jak przeprowadzić konserwację bez utraty wartości? 23/09/2024
- Wiele odsłon stylu angielskiego 30/08/2024