Antyki lubią dobre towarzystwo. Doskonale komponują się z porcelaną, bardzo dobrze wyglądają także w otoczeniu dzieł sztuki – obrazów. Co warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się wprowadzić obrazy do wnętrz?
Obrazy i antyki – harmonijne połączenia vs kontrasty
W aranżacjach, w których królują dostojne, bogato zdobione antyki, obrazy mogą pełnić dwie funkcje:
- Harmonijnie wkomponowywać się w otoczenie, podkreślając styl, który panuje we wnętrzach, np. poprzez zawieszanie obrazu z martwą naturą nad komodą
- Przełamywać starodawny charakter wnętrz i/lub podkreślać ich eklektyczny charakter, np. poprzez zestawienia abstrakcyjnych obrazów z Ludwikami
Fot. ” Pole” Johna Constable, obraz wykonany techniką olejną
Obrazy i wnętrza – praktyczne porady
Ponoć prawdziwa sztuka obroni się sama, ale aranżując wnętrza, lepiej nie ryzykować. Źle skomponowany lub dobrany obraz może nie tylko „zginąć” wśród innych dodatków czy sprzętów, ale nawet zepsuć całą aranżację. Na co zwrócić uwagę, zanim zdecydujemy się na zakup obrazu?
- Miejsce – obrazy, podobnie jak antyki, muszą być odpowiednio wyeksponowane. Ważne, aby nie zostały zdominowane przez inne elementy wystroju czy sprzęty.
- Tło – obraz wygląda najlepiej, kiedy odcina się od koloru ściany, ale bez przesadnego kontrastu. Aby odpowiednio dopasować obraz do jego „tła”, zwracajmy uwagę na kolorystykę dzieła lub wybierajmy obrazy z passe-partout.
- Proporcje – powieszenie maleńkiego obrazu na środku dużej, pustej ściany może bardzo „popsuć” wnętrze. Przy doborze rozmiarów obrazu kierujmy się prostą zasadą: duże i puste ściany – duże obrazy, mała przestrzeń – małe obrazy.
- Wysokości – obrazy najlepiej wyglądają, kiedy zawieszamy je na wysokości oczu.
Fot. Obraz – pejzaż, olej na płótnie
Obrazy i gusta – emocje górujące nad modą
Niektórzy do sztuki podchodzą bardzo zadaniowo – ma ona uzupełniać wnętrza, podkreślać ich charakter, bądź wpisywać się w aktualne trendy. Szkoda jednak nie wykorzystywać pełniej ich potencjału. Odpowiednio dobrane obrazy mogą nie tylko diametralnie odmienić charakter wnętrz, ale oddziaływać na mieszkańców, wywołując w nich określone emocje czy skojarzenia. Tym samym dzieła sztuki warto dobierać przede wszystkim do charakteru, temperamentu oraz gustu właścicieli wnętrz. Dobrym pomysłem jest również wybieranie obrazów komponujących się z przeznaczeniem pomieszczeń: np. martwe natury do kuchni, freski do łazienki czy sielskie pejzaże w sypialni.
Obrazami możemy też dodać wnętrzom energii – decydując się na te o intensywnych barwach, stonować je – wybierając spokojne linie i stłumione barwy, ożywić, kupując dzieła, które przedstawiają dynamiczne sceny czy też uspokoić, wprowadzając „leniwe” pejzaże czy ulotne akwarele.
Fot. Obraz
Related articles
Neueste Beiträge
- Styl Eastlake - czym charakteryzują się meble w tej stylistyce? 16/10/2024
- Jakie są style nóg stołów? Poznaj je bliżej 16/10/2024
- Jak rozpoznać antyk i odróżnić go od imitacji? 23/09/2024
- Odnowienie antyków: jak przeprowadzić konserwację bez utraty wartości? 23/09/2024
- Wiele odsłon stylu angielskiego 30/08/2024