Biedermeier przypomina nieco współczesne style, bowiem odnosi się nie tylko do sposobu aranżacji wnętrz, ale też do stylu życia w ogóle. I tak jak styl skandynawski może (chociaż oczywiście nie musi) wiązać się nie tylko z prostotą w aranżacji wnętrz, ale też z ekologicznym stylem życia, a styl industrialny z uwielbieniem dla dynamicznego, wielkomiejskiego świata, tak Biedermeier zwykle wiązał się z zamiłowaniem do spędzania czasu w rodzinnym gronie czy sentymentalnym podejściem do rodzinnych pamiątek, a także potrzebą aranżacji wnętrz w sposób przytulny i komfortowy.
Fot. Wnętrza w stylu Biedermeier
Dawniej wyśmiewany, dzisiaj uwielbiany
Początki Biedermeieru, który, jak umownie się przyjmuje, powstał w 1815 r., nie były łatwe. Był to styl mieszczan dla mieszczan, co wielu ówczesnych znawców sztuki interpretowało jako bezideową, chwilową, kiczowatą modę. Sama nazwa stylu jest już wskazówką, jak był on ówcześnie odbierany: wzięła się od nazwiska literackiego bohatera tomu wierszy Auserlesene Gedichte. Ów bohater był karykaturą mieszczanina z wąskimi horyzontami.
Fot. Antyczna komoda Biedermeier
Mimo sączącej się krytyki, styl Biedermeier zdobył popularność nie tylko w „rodowitych” Niemczech. Szybko dotarł do krajów skandynawskich, Austrii, Polski czy Rosji. W naszej ojczyźnie zyskał sympatię szczególnie wśród szlachty.
Za co kochamy Biedermeier
W stylu Biedermeier wygoda zdecydowanie królowała nad funkcją reprezentacyjną. Antyki w tym stylu są praktyczne, komfortowe w użytkowaniu, a także trwałe i relatywnie niedrogie (tak dawniej, jak i dzisiaj, co wiąże się z ich dostępnością). Dodatkowo są estetyczne, wszak naśladują styl Empire, ale jednocześnie wolne od przesadnej monumentalności czy dekoracyjności.
Fot. Kącik do pisania w stylu Biedermeier
Wnętrza Biedermeierowskie projektowano zgodnie z potrzebami ich mieszkańców, a nie po to, by zrobić wrażenie na gościach. Tak o to powstawały wnętrza kameralne, przytulne, w których znajdowało się miejsce na kącik z pianinem, przestrzeń do intymnych rozmów czy nawet do dziecięcej zabawy. Zwykle wszystkie te przestrzenie mieściły się w głównym, dzisiaj powiedzielibyśmy dziennym pokoju, co czyniło aranżacje Biedermeierowskie bardzo prorodzinnymi.
Biedermeier to nie tylko meble
Najmocniej kojarzymy go z meblarstwem, jednak styl Biedermeier to nie tylko antyki. Objął on także architekturę, literaturę, malarstwo czy muzykę. W czasie panowania Biedermeier modne były także konkretne stroje, biżuteria, tkaniny, bibeloty czy ceramika. Dzięki temu Biedermeier mógł stać się kompletnym stylem życia, przejawiającym się nie tylko w aranżacji wnętrz, ale również w modzie czy w spędzaniu wolnego czasu, bowiem obejmował takie dziedziny jak wyżej wspomniana sztuka, grafika, muzyka czy literatura.
Fot. Strój w stylu Biedermeier
Related articles
Neueste Beiträge
- Styl Eastlake - czym charakteryzują się meble w tej stylistyce? 16/10/2024
- Jakie są style nóg stołów? Poznaj je bliżej 16/10/2024
- Jak rozpoznać antyk i odróżnić go od imitacji? 23/09/2024
- Odnowienie antyków: jak przeprowadzić konserwację bez utraty wartości? 23/09/2024
- Wiele odsłon stylu angielskiego 30/08/2024