Styl holenderski z jednej strony jest nieco ascetyczny, ale z akcentami w postaci modnych dodatków. Z drugiej strony kusi przytulnością. Jego znakiem rozpoznawczym jest stary kredens oraz duży, masywny stół. Co jeszcze warto wiedzieć o stylu holenderskim? Zapraszamy do lektury:

architecture-boating-canal-534171

Designerski styl holenderski

Holendrzy perfekcyjne łączą awangardowe podejście do sztuki użytkowej z umiłowaniem do tradycji i natury. Do historii meblarstwa przeszły projekty grupy Droog Design, która w latach 90. odcisnęła swoje piętno na całym stylu. Droog Design zasłynęło z tworzenia przewrotnych mebli, np. komody składającej się z nieregularnie ułożonych szuflad, połączonych sznurem.

1280px-Chest_of_Drawers

Fot. Źródło zdjęcia: Wikipedia, Komoda z Szuflad projektu Tejo Remy

W dzisiejszym stylu holenderskim z łatwością odnajdziemy kreatywnego ducha tej grupy i odwagę w aranżacji wnętrz. Współczesne przedmioty wykonane przez holenderskich projektantów są jednak nieco prostsze w formie i jednocześnie ultra funkcjonalne. W stylu holenderskim na uwagę zasługuje także podejście do ekologii: duży nacisk kładzie się na recykling, a stare przedmioty są tutaj wręcz uwielbiane.

Styl holenderski komodą stoi

Holendrzy kochają nie tylko przedmioty z recyklingu – w nowej odsłonie, ale i zupełnie stare meble, w tym antyki. Ślady czasu odciśnięte na meblach są w tym stylu jak najbardziej mile widziane. Tym samym w nowoczesnych wnętrzach holenderskich nie dziwi ogromny stary, drewniany stół, na którym widać przetarcia, a nawet pęknięcia. Holendrzy w ogóle bardzo lubią rękodzieła – doceniają pracę rąk ludzkich i wyjątkowość takich przedmiotów.

antyczny stol

Fot. Antyczny stół

Styl holenderski cechy rozpoznawcze

Inspiracje

W stylu holenderskim odnajdziemy odwołania do wiejskiego życia – w postaci masywnych, surowych mebli. Holendrzy lubią także motywy roślinne we wnętrzach, co jest ukłonem w stronę ekologicznego stylu życia. Wzory roślin odnajdziemy np. na płytkach. We wnętrzach w tym stylu widać często inspiracje orientem. Warto mieć na uwadze, że w stylu holenderskim widoczne są też kubiczne formy czy geometryczne kształty.

pexels-photo-262048

Materiały

Holendrzy bardzo cenią naturalność, co ma odbicie w aranżacjach ich mieszkań i domów. Lite drewno, wiklina, szkło – te materiały zdecydowanie często pojawiają się w stylu holenderskim.

Kolory

Holendrzy cenią jasne i przestronne wnętrza, dlatego w ich domach nie ma firanek ani ciężkich zasłon– nic nie powinno przesłaniać naturalnego światła. Na ścianach i meblach dominuje biel, szarość, a także brązy, błękity czy zielenie. Wyjątkiem są antyki – te często kontrastują z resztą aranżacji.