Kolory mogą zupełnie odmienić wnętrza: dodać im nowoczesności i lekkości, a także optycznie je powiększyć. Lub przeciwnie: całkiem popsuć aranżację, nawet jeśli tworzą ją piękne antyki. Kolory pomagają także budować nasz nastrój, dlatego warto wiedzieć o nich jak najwięcej. Zapraszamy do kolejnej, 3 części wpisu o kolorach we wnętrzach.
Niebieski – wg badań Joe Hallocka zarówno kobiety, jak i mężczyźni najczęściej wskazują własnie niebieski jako ulubiony kolor. Z jednej strony to kolor, który kojarzy nam się z chłodem i dystansem, z drugiej strony budzi zaufanie i spokój. Wszak co relaksuje bardziej niż widok błękitnego nieba czy morza? To też kolor symbolizujący innowacyjność i inteligencję. Niebieski doskonale sprawdzi się w sypialni czy gabinecie – szczególnie w pastelowym, spokojnym wariancie. Raczej nie jest polecany jako kolor do jadalni, bowiem obniża apetyt.
Fot. Nowoczesne wnętrza z kolorem niebieskim na ścianach
Turkus – to połączenie niebieskiego i zielonego. Pasuje do wnętrz nowoczesnych – zarówno jako akcent jak i kolor bazowy. Łączy w sobie spokój niebieskiego i optymizm zieleni, ale w nadmiarze może być dekoncentrujący. Sprawdzi się w pokoju dziennym czy łazience. Doskonale łączy się z brązami.
Fot. Stare krzesło w turkusowym kolorze
Zielony – chociaż często budzi pozytywne skojarzenia – to w końcu kolor natury, nadziei, świeżości, jest prawdziwym aranżacyjnym wyzwaniem. Ta barwa kojarzy się bowiem z placówkami o profilu medycznym albo z organizacjami ekologicznymi. Warto stosować go w biurach czy sypialniach, ponieważ znany jest ze swoich właściwości obniżania poziomu stresu. Dobrze sprawdzi się w gabinecie w stylu angielskim – w ciemnej, szmaragdowej odsłonie, w towarzystwie masywnych antyków. Zielony – na tle bieli, to modny akcent kolorystyczny. W nowoczesnych wnętrzach często wykorzystuje się go na fototapetach w roślinne motywy.
For. Pokój dzienny z zielonym akcentem
Brązowy – kojarzy się ze stabilizacją i bezpieczeństwem. W nadmiarze, w wersji ciemnej może przytłaczać. Ale z drugiej strony to właśnie z jego pomocą powstają najbardziej ciepłe i przytulne wnętrza. Najlepiej prezentuje się jako kolor naturalnego drewna – na meblach, antykach, ścianach czy podłogach.
Fot. Brązowy kolor w formie naturalnego drewna
Related articles
Neueste Beiträge
- Styl Eastlake - czym charakteryzują się meble w tej stylistyce? 16/10/2024
- Jakie są style nóg stołów? Poznaj je bliżej 16/10/2024
- Jak rozpoznać antyk i odróżnić go od imitacji? 23/09/2024
- Odnowienie antyków: jak przeprowadzić konserwację bez utraty wartości? 23/09/2024
- Wiele odsłon stylu angielskiego 30/08/2024