Wyrzucanie starych przedmiotów jest coraz bardziej passé. Co więcej, doceniamy już nie tylko kunsztownie ozdobione i solidnie wykonane antyki, ale też przedmioty codziennego użytku, które nie posiadają wspaniałej historii. A gdyby tak pójść o krok dalej i do naszych czterech ścian wprowadzić przedmioty wykonane własnoręcznie, z „niczego”?
Kreatywny karton
To klasyczny przykład materiału, który zwykle szybko zmienia swój status z „opakowania” na „śmieci”. Nic dziwnego: trudno wyobrazić sobie postawienie zwykłego kartonu obok pięknych mebli. Po pierwsze: po co to robić? Po drugie: jak to będzie wyglądało? Są jednak firmy, które z kartonów potrafią wyczarować użyteczne i cenne przedmioty. Np. zabawki-domki dla kociaków albo ekologiczne klocki dla dzieci.
Karton to rzeczywiście idealny materiał na kreatywne zabawki. Wspólnie z najmłodszymi stworzymy z niego domek dla lalek, klock, czy tor samochodowy.
Tworzenie zabawek z kartonu ma wiele zalet:
- pobudza wyobraźnie najmłodszych
- stwarza sytuacje do wspólnego spędzania czasu z dzieckiem
- jest oszczędnym sposobem na stworzenie nowych zabawek
- daje ogromną frajdę
Karton i antyki tylko pozornie do siebie nie pasują. Z kartonowych pudeł wykonamy pudła do przechowywania rzeczy. Wystarczy okleić je ładnym materiałem lub pomalować. Takie pudła sprawdzą się zarówno jako organizery schowane w meblach, jak i samodzielne elementy dekoracyjne.
Stare przedmioty z piwnicy lub strychu
Kto z nas nie ma starej drewnianej drabiny czy stalowego regału na słoiki? Zwykle przekładamy takie przedmioty z kąta w kąt, a w przypadku zmiany lokum – zwyczajnie je wyrzucamy. Niepotrzebnie! Takie rzeczy mają ogromny potencjał i przy odpowiedniej aranżacji staną się niebanalną ozdobą wnętrz.
Drabina może stać się półką lub wieszakiem, stary regał – przemalowany na biało, półką na książki, a stara maszyna do szycia stolikiem. Skrzynki po owocach to doskonały materiał na osłonki na donice.
Ozdobą mogą stać się nawet stare garnki czy patelnie.
Stare przedmioty można poddawać renowacji i dostosowywać do swoich preferencji. Co więcej, takie rzeczy pasują nie tylko do wnętrz w duchu industrialnym, ale też w stylu eklektycznym czy rustykalnym.
Szklane skarby
Szkło to wyjątkowy materiał: jest przyjazne środowisku, łatwo poddaje się recyklingowi, a poza tym jest po prostu estetyczne. Zamieńmy stare słoiki w pojemniki na herbatę czy przyprawy – dzięki temu te zachowają dłużej aromat. Słoki to też doskonałe organizery na biurko. Z kolei duże słoje sprawdzą się jako osłona dla „mikro-lasów”. Stare butelki mogą pełnić role wazonów.
Do ozdabiania szkła możemy użyć farby kredowej, wstążeczek czy sznurków.
Related articles
Neueste Beiträge
- Styl Eastlake - czym charakteryzują się meble w tej stylistyce? 16/10/2024
- Jakie są style nóg stołów? Poznaj je bliżej 16/10/2024
- Jak rozpoznać antyk i odróżnić go od imitacji? 23/09/2024
- Odnowienie antyków: jak przeprowadzić konserwację bez utraty wartości? 23/09/2024
- Wiele odsłon stylu angielskiego 30/08/2024