W Polsce wciąż uwielbiamy styl dworkowy. Jak zaaranżować wnętrze w tym duchu, by efekt końcowy był zachwycający? Zapraszamy do lektury:

Eklektyzm, ale z umiarem

W szlacheckich dworkach stały obok siebie meble w różnych stylach. Oryginalne Biedermeiery tworzyły harmonijną całość ze sprzętami w stylu rustykalnym, czy z pięknymi meblami wykonanymi przez polskich rzemieślników.

Współcześnie też warto postawić na eklektyzm, ale z zachowaniem pewnego klucza. Antyki i meble nie powinny być przesadnie dekoracyjne (dlatego piękne ludwiki zdecydowanie nie pasują do tego stylu). Nie będą tutaj także pasowały sprzęty o zbyt geometrycznych, surowych formach (jak art déco), ani te wykonane z nienaturalnych materiałów.

Fot. Unikatowa Komoda Biedermeier z ok. 1860 roku

Idealne meble w stylu dworkowym to antyki w duchu biedermeier albo w stylu angielskim, meble rustykalne lub po prostu starocie odziedziczone po przodkach, a także współczesne meble stylizowane na antyczne.

Konsekwencja aranżacji

Największą trudnością w aranżacji wnętrz stylizowanych na historyczne jest właśnie to, że nie ma w nich miejsca na współczesne rozwiązania. Zapomnijmy, że styl dworkowy w kuchni przełamiemy nowoczesną zabudową. A centralnym miejscem salonu stanie się supernowoczesny telewizor. Współczesne rozwiązania powinny być subtelnie wplecione w styl dworkowy, tak by nie burzyć ducha aranżacji.

Współczesne sprzęty kuchenne najlepiej ukryć pod drewnianą zabudową. Dobrym pomysłem jest też wybudowanie murków z elementami z kutego żelaza czy zasłonami. Kuchenkę z kolei można zaaranżować w obudowie przypominającej kaflowy piec. Na rynku dostępne są też wyposażenie kuchni stylizowane na tradycyjne: od kranów po wagi kuchenne.

Materiały i kolory: naturalne i neutralne

W aranżacji w stylu szlacheckiego dworu nie ma miejsca na plastik czy płyty MDF. Stosujemy tutaj tylko naturalne materiały, takie jak drewno, cegła, glina, kamień, żelazo, len, wiklina, skóra.

Fot. Obraz „Zimowy krajobraz”

Kolorystyka powinna natomiast nawiązywać do kolorów ziemi: w stylu dworkowym królują różne odcienie brązu, zieleni, lekka domieszka czerwieni oraz beże, odcienie szarości i biel. Nie znajdziemy tutaj wyrazistych akcentów kolorystycznych czy kontrastowych, szalonych połączeń.

Dodatki: rodzinne i nawiązujące do historii

Styl dworkowy wyróżnia się przytulnością oraz nawiązaniem do rodzinnych i patriotycznych wartości. I w takim klimacie powinniśmy dobierać do niego dodatki. Na ścianach doskonale będą wyglądać stare ryciny, fotografie przodków czy postarzane zdjęcia bliskich oraz sielskie obrazy wsi. Możemy też pokusić się o poroże jelenia, skóry zwierząt, kilimy czy szable. W formie funkcjonalnej dekoracji sprawdzi się też wiekowy zegar czy ozdobne talerze wyeksponowane w kredensie.

Aby dodać aranżacji przytulności, zadbajmy o zasłony, miękkie i wzorzyste dywany (lub skóry zwierząt) i pledy niby-przypadkowo rzucone na kanapę.

Styl dla ludzi

Styl dworkowy nie jest przesadnie reprezentacyjny. Nie ma w nim ani onieśmielającego przepychu, ani monumentalnych antyków. Blisko mu za to do rustykalnej prostoty, gdzie kluczowa jest wygoda i atmosfera przytulności.

Fot. Zabytkowa sekretera

Tym samym w stylu dworkowym odnajdziemy solidny stół w jadalni, wokół którego mogą gromadzić się domownicy. Atmosfery ciepła domowego dodadzą też wygodne fotele i sofy w salonie (niekoniecznie z jednego kompletu) w towarzystwie małych stoliczków. Do stylu dworkowego pasuje także kominek, który oświetli, ogrzeje i nada klimatu wnętrzom.

W stylu dworkowym będziemy mieli też możliwość zaaranżowania kącika dla naszego hobby, np. grania na instrumencie, gry w szafy czy czytania książek.

Der Online-Shop antykikoneser.pl verwendet „Cookies”, um Dienste und anonyme Statistiken bereitzustellen. Durch die Verwendung stimmen Sie zu, „Cookies” auf Ihrem Gerät zu speichern. Sie können Ihre Einwilligung widerrufen, indem Sie Ihre Browsereinstellungen ändern.

Akzeptieren Mehr Informationen