Chociaż współczesne technologie i narzędzia pozwalają nam na tworzenie skomplikowanych i niezwykle ciekawych pod względem designu przedmiotów, to wydaje się, że nie są one w stanie dorównać kunsztem wykonania meblom antycznym. A co wyróżnia antyki? Np. zdobienia. Przyjrzyjmy się zatem technikom, jakie wykorzystywali rzemieślnicy, tworzący meble antyczne. 

Intarsja 

Intarsja znana jest już od czasów starożytności. Ponownie zdobyła wielką popularność w epoce renesansu i baroku. A dzięki wynalezieniu nowych narzędzi i doskonaleniu technik zdobnictwa, odżyła pod koniec XVI wieku, za sprawą dzieł ebenistów. Na czym polega ta technika zdobnicza? Intarsja to zdobienie powierzchni drewnianych za pomocą kawałków drewna (różniących się kolorem, usłojeniem itp.), które są klejone lub wkładane we wcześniej przygotowane żłobienia. Małe kawałki drewna mogą tworzyć skomplikowane kompozycje lub powtarzalne wzory.

Inkrustacja

Inkrustacja, podobnie jak intarsja, polega na ozdabianiu powierzchni przedmiotu przyciętymi płytkami. Jednak wykorzystuje się ją do zdobienia nie tylko powierzchni drewnianych. Ma zastosowanie np. w przypadku mebli, instrumentów, obiektów architektonicznych, a zagłębienia wypełniane są innym materiałem, np. masą perłową, metalami szlachetnymi czy kością słoniową. Istotne jest aby płytki kontrastowały z powierzchnią przedmiotu. Inkrustacja pozwala na tworzenie skomplikowanych kompozycji i ornamentów. 

Technikę inkrustacji znano już w starożytnych Chinach. Za jej pomocą ozdabiano np. ceramikę. Z kolei jeden z najsławniejszych ebenistów wszechczasów, Andre-Charles Boulle, uznawany jest za mistrza tej techniki zdobniczej. W swoich dziełach często wykorzystywał szylkret, czyli skorupy żółwie jako tło. 

Grawerowanie

Grawerowanie często kojarzy nam się z wytwarzaniem biżuterii. Jednak ta technika zdobienia jest wykorzystywana na wielu materiałach i znana ludzkości od kilkuset tysięcy lat. Najstarszym wygrawerowanym przedmiotem, który został odkryty, jest muszla z Jawy, która liczy sobie co najmniej 430 tysięcy lat. W czasach prehistorycznych popularne było grawerowanie kości i skał. Grawerowanie bliższe nam dzisiaj, czyli grawerunki na metalach, np. na biżuterii, wykonywano już w czasach starożytnych. 

A czym właściwie jest grawerowanie? To tworzenie wgłębień (np. za pomocą rylca) na powierzchni metali, kamieni, czy wcześniej - kości. Takie wygrawerowane elementy wykorzystywano także jako dekoracje mebli antycznych.

Aplikacja 

Aplikacja to wszywanie, wtapianie czy wklejanie w materiał innego materiału. Początkowo aplikacjami zdobiono tkaniny i skóry. Z czasem zaczęto wykorzystywać ten rodzaj zdobień także np. w meblarstwie, łącząc ze sobą drewno z innymi materiałami, np. marmurem czy złotem. 

Der Online-Shop antykikoneser.pl verwendet „Cookies”, um Dienste und anonyme Statistiken bereitzustellen. Durch die Verwendung stimmen Sie zu, „Cookies” auf Ihrem Gerät zu speichern. Sie können Ihre Einwilligung widerrufen, indem Sie Ihre Browsereinstellungen ändern.

Akzeptieren Mehr Informationen