W poniższym artykule kontynuujemy podróż w poszukiwaniu wnętrzarskich inspiracji. Z gorącej Hiszpanii przenosimy się do chłodnej, pełnej wolnej przestrzeni Skandynawii. Czym charakteryzuje się styl skandynawski i czy jest w nim miejsce na antyki?

Mroźny klimat zamknięty w przytulnych wnętrzach

W aranżacjach skandynawskich znajdziemy wszystko, co kojarzy nam się ze Skandynawią: naturalne materiały, wśród których króluje drewno, duże przestrzenie, biele i szarości przywodzące na myśl jej zimowy krajobraz, a także funkcjonalne i wygodne wyposażenie, które przełamuje surowy klimat wnętrz i nadaje im domowego ciepła.

skandynawskie_meble_2

Źródło zdjęcia: pinterest.com

W stylu skandynawskim drewno zasługuje na szczególną uwagę, bowiem to z niego najczęściej wykonywane są podłogi i meble. Zazwyczaj zachowuje ono swój naturalny kolor, bywa także specjalnie bielone. Inne materiały typowe dla aranżacji skandynawskich to len, bawełna, wiklina, metal i szkło.

W stylu skandynawskim dużą role odgrywa oświetlenie, które wraz z pomalowanymi na biało ścianami (a często także meblami, a nawet podłogami) potęguje wrażenie dużych, wolnych przestrzeni w mieszkaniu.

Mix skandynawski zamknięty w trzech cechach

Aranżacje skandynawskie są bardzo eklektyczne: mogą opierać się na np. inspiracjach stylem industrialnym, vintage, retro, shabby chic, minimalizmie, a nawet na mixie wszystkich wymienionych. Są jednak cechy, które sprawiają, że bez trudu możemy ocenić, że mamy do czynienia właśnie ze stylem skandynawskich, to: prostota, wszechobecne biele i szarości oraz przyjazne dla środowiska rozwiązania.

skandynawskie_meble

Źródło zdjęcia: pinterest.com

Meble – ekologia na pierwszym miejscu

Skandynawowie znani są ze swojego szacunku do natury, a także umiłowania do prostych i użytecznych przedmiotów. To sprawia, że najchętniej wybierają meble wykonane z drewna (czasem surowego) lub lekkich sklejek. Oczywiście przedmioty muszą być produkowane w przyjazny dla środowiska sposób. Miłość do przyrody oznacza również szacunek do przedmiotów, dlatego Skandynawowie nie pozbywają się staroci i nie widzą problemu, by w jednym mieszkaniu odnowione czy celowo postarzałe antyki, meble z okresu PRL-u, a nawet najzwyklejsze stare ławy stały obok designerskich, minimalistycznych i nowoczesnych mebli.

Fotel_retro

Fot. fotel retro, idealnie pasuje do skandynawskich wnętrz

Skandynawowie cenią także rzeczy wykonane własnoręcznie, najlepiej z materiałów z odzysku (stąd popularność stolików z palet). Nowe meble wykonane w duchu skandynawskim charakteryzują oszczędne formy, neutralne barwy, wygoda oraz wysoka jakość.

Niebanalne dodatki

We aranżacjach w duchu skandynawskim nie może zabraknąć dodatków, które ocieplają surowe wnętrza. Należą do nich małe poduszki i duże poduchy frywolnie porozrzucane na fotelach, łóżku i kanapach, narzuty (najlepiej z wełny), ramki na zdjęcia, wazony na kwiaty, lampy (papierowe, szklane czy metalowe).

skandynawskie_dodatki

 

Dekoracje w skandynawskich aranżacjach są tradycje (np. lniane pledy w proste wzory) lub designerskie (np. wazony o oszczędnych formach). Bywają również połączeniem tych dwóch stylów: nowoczesnego i dawnego, przybierając formy np. papierowej głowy jelenia, mającej imitować trofeum.

Każdy pokocha Skandynawie we wnętrzach

Ze względu na swój eklektyczny charakter i niewymuszoną elegancję, wnętrza w stylu skandynawskim oceniane są jako wysoce estetyczne. Uwielbiają je zarówno minimaliści, jak i miłośnicy starych mebli, bowiem styl skandynawski ma niejedno oblicze. Ze względu na duży nacisk na naturalne materiały, wysoką jakość wykonanych mebli oraz odpowiedzialność za środowisko, jego popularność nie słabnie już od wielu lat.