Antyki często jawią się jako przedmioty trudne w aranżacji. Stworzono je z myślą o innych wnętrzach: bardziej reprezentacyjnych, pozbawionych nowinek technologicznych. Jak zatem połączyć antyki i współczesny design? Czym się kierować, by nie stworzyć we własnych czterech ścianach muzealnego klimatu? Jak podkreślić piękno starych przedmiotów i jednocześnie zachować współczesny charakter wnętrz? Zapraszamy do lektury:

1. Antyki kochają nowoczesne dzieła sztuki

Abstrakcyjne obrazy i meble antyczne nie są oczywistym połączeniem, jednak to doskonały pomysł na dodanie wnętrzom nutki nowoczesności. To też stosunkowo prosty i bezpieczny sposób na wprowadzenie eklektyzmu do mieszkań urządzonych w jednym stylu. Współczesne dzieła sztuki harmonijnie współgrają ze stylami klasycznymi, takimi jak np. Art Deco, stylu francuskim czy angielskim.

dining-room-2046765_1280

Fot. Wnętrza w stylu francuskim – ściana ozdobiona abstrakcyjnym obrazem

2. Nowoczesna dekoracje ścian wydobywają piękno antycznych mebli

Moda na białe, surowe ściany odchodzi do lamusa. Obecnie popularne jest ozdabianie ścian tapetami we wzory, tapetami 3d, fototapetami z motywami maksi, trójwymiarowymi panelami ściennymi czy nawet żywymi roślinami w postaci pionowych ogrodów. Umiejętne dobranie motywu dekoracyjnego ścian, to sprytny sposób na znalezienie wspólnego mianownika pomiędzy antykami a współczesnymi wnętrzami. Co więcej, przemyślane dekoracje ścienne eksponują piękno antycznych mebli. Jak łączyć style i nowoczesne ozdoby ścienne? Poniżej kilka inspiracji:

  • Styl secesyjny – często przewijają się w nim motywy roślinne, dlatego antyki w tym duchu będą ciekawie korespondowały z „pionowymi ogrodami”
  • Ard Deco – meble w tym duchu posiadają modernistyczne kształty, więc pasują do nich panele 3d – z geometrycznymi fakturami
  • Styl francuski – jest elegancki, ale jednocześnie lekko nonszalancki. Ludwiki mogą wyglądać bardzo interesująca na tle obrazów-fototapet np. z powiększonymi motywami roślinnymi
  • Glamour – matowe tapety z pozłacanymi nadrukami roślinnymi doskonale podkreślą przepych aranżacji w tym klimacie

3. Surowe wnętrza jako idealne tło dla bogato zdobionych antyków

Kto powiedział, że bogato zdobione antyki, np. Ludwiki czy Empiry pasują tylko do pałacowych wnętrz? Mieszkania z odkrytą cegłą, wykończone betonem czy taflami szkła, to doskonałe tło dla bogato zdobionych antyków. Surowe wnętrza wydobywają piękno kunsztownych dekoracji i jednocześnie uspokajają całą aranżację.

4. Antyki w niecodziennej odsłonie

To rozwiązanie nie jest optymalne w przypadku drogocennych antyków, które zachowały się w świetnym stanie. Ale już takie, które noszą na sobie skazy odbierające im rynkową cenę, doskonale się sprawdzą. Ta opcja aranżacji zakłada lekką „modernizację” antyków, np. w postaci przemalowania ich na nietypowy kolor czy dodanie im oryginalnych, współczesnych uchwytów. Takie antyki nieco tracą swój szyk i elegancję, ale doskonale wpisują się we współczesne wnętrza.

pexels-photo-276688

Łączenie starych mebli i współczesnych wnętrz to wspaniały sposób na rozwijanie kreatywności. Warto pokusić się o takie eksperymenty, bowiem antyki wnoszą do naszych mieszkań i domów nie tylko ogromną wartość estetyczną, ale też nutkę elegancji, nostalgii czy nawet przepychu.

Der Online-Shop antykikoneser.pl verwendet „Cookies”, um Dienste und anonyme Statistiken bereitzustellen. Durch die Verwendung stimmen Sie zu, „Cookies” auf Ihrem Gerät zu speichern. Sie können Ihre Einwilligung widerrufen, indem Sie Ihre Browsereinstellungen ändern.

Akzeptieren Mehr Informationen