Biedermeier to styl w sztuce, skupiający się na architekturze wnętrz (meble, porcelana, szkło). Jest jednak obecny również w literaturze, muzyce, modzie. Antyki w stylu biedermeier największą popularnością cieszyły się w I połowie XIX wieku. Nietypowy styl w meblarstwie rozwinął się w Niemczech, Austrii, Czechach, Węgrzech – podbijając stopniowo ziemie Europy Wschodniej. Co warto o nim wiedzieć?

Styl biedermeier – historia, opinie

Meble w stylu biedermeier ceniło przede wszystkim europejskie mieszczaństwo. Ten styl – powstały w opozycji do ozdobnych, drogich, monumentalnych mebli empire – wyróżniał się skromniejszą postacią. Jego popularność świadczyła o upodobaniach ludzi z miasta – ich chęci, by dorównać dworzanom. XIX–wieczni krytycy sztuki oceniali ten design dość surowo. Biedermeier był przez nich określany jako „sztuka mieszczan dla mieszczan”, czyli – podobno – ludzi wygodnickich, o względnej moralności i „ciasnych umysłach”.  

Cechy mebli w stylu biedermeier

Antyki w stylu biedermeier mają ważne przesłanie – celują w prostotę i praktyczność. Wyraźnie widać nawiązanie do angielskiej sztuki użytkowej z końca XVIII wieku. Najlepiej prezentują się w mniejszych pomieszczeniach – nic dziwnego, ich wygląd i kształt miał być dopasowany do skromnych wnętrz mieszczańskich. Meble w stylu biedermeier zazwyczaj miały skromną ornamentykę i perfekcyjne rzemieślnicze wykonanie. Tańsze egzemplarze były zabudowane powściągliwymi okleinami (tzw. okleiny biedermeierowskie), które mogły przybierać ciekawe formy, np. forniru czeczotkowego. W droższych modelach stosowano już intarsje (wciąż skromniejsze niż te ze stylu empire) – np. w postaci uproszczonych motywów klasycystycznych (głównie roślin). 

Stylowe meble w stylu biedermeier wykonywano z rodzimych gatunków drewna, np. brzozy, orzecha, czereśni, gruszy, topoli, dębu, wiązu, mahoniu. 

Styl biedermeier – dziś

Antyki w stylu biedermeier wciąż wyróżniają się przystępną ceną, solidnym wykonaniem, funkcjonalnością, niewielkimi rozmiarami. Trudno je podrobić, są jedyne w swoim rodzaju. 

Po II wojnie światowej – aż do lat 90. ubiegłego wieku – styl biedermeier nie był zbyt szanowany w Polsce. Takie antyki sprzedawano za bezcen lub wyrzucano. Meble w stylu biedermeier wróciły do łask stosunkowo niedawno. Dziś są pożądane przez miłośników sztuki. Zdobią wiele nowoczesnych, gustownych wnętrz. 

Der Online-Shop antykikoneser.pl verwendet „Cookies”, um Dienste und anonyme Statistiken bereitzustellen. Durch die Verwendung stimmen Sie zu, „Cookies” auf Ihrem Gerät zu speichern. Sie können Ihre Einwilligung widerrufen, indem Sie Ihre Browsereinstellungen ändern.

Akzeptieren Mehr Informationen