O ostatecznym charakterze wnętrza zwykle decydują dodatki takie jak porcelana, obrazy, oświetlenie czy figurki i rzeźby. Odpowiednio dobrane, wydobędą maksimum piękna z całej aranżacji, nadadzą wnętrzom charakteru i/lub połączą eklektyczne elementy. Skomponowane w przypadkowy sposób przyćmią antyki, wprowadzą chaos albo w inny sposób „popsują” aranżację. W poniższym artykule odpowiemy na pytanie jak wybierać rzeźby i figury, by uniknąć błędów i dodać blasku naszym czterem ścianom.

Antyki vs rzeźby i figury – sposoby ich zestawiania

Najważniejsza zasada w aranżacji figur i rzeźb brzmi: dobieramy je do stylu, jaki panuje w naszych wnętrzach. Pozornie najłatwiej komponować dodatki dokładnie odpowiadające stylowi, w jakim urządziliśmy nasz dom. Przykładowo: antyki w stylu secesyjnym uzupełniamy secesyjnymi rzeźbami. Z jednej strony takie rozwiązanie gwarantuje, że dodatki i antyki stworzą harmonijną całość, ale zbyt duża skrupulatność w utrzymaniu jednego stylu we współczesnych wnętrzach, może stworzyć nieco muzealny efekt. Tym samym to rozwiązanie wymaga sporego wyczucia.

figura z brązu

Fot. Figura z brązu

Dobrym pomysłem jest dobieranie figur i rzeźb na zasadzie podobieństw stylów: np. do wnętrz minimalistycznych wprowadzać dodatki Art Deco, aranżację Empire ozdabiać dodatkami inspirowanymi kulturą starożytną, a wnętrza w stylu angielskim uzupełniać o rodzime figury z porcelany.

Kolejna propozycja to „wyjątek od reguły” – zakłada odważny eklektyzm w doborze mebli i dodatków. W tej wersji ozdoby o antycznym charakterze zestawiamy z nowoczesnymi meblami i odwrotnie, oczywiście dbając o to, by w tym „chaosie” zachować klucz łączący wszystkie przedmioty.

antyczna porcelana

Fot. Księżniczka i żaba, porcelana Rosenthal

Wybór figur i rzeźb – praktyczne porady

Kompozycja figur i rzeźb wymaga odpowiedniego przemyślenia. Małe figurki lub rzeźby antyczne najlepiej wyglądają w „towarzystwie”. Warto podkreślić, że zbyt duża kolekcja przedmiotów ustawionych na antycznych meblach, może je przytłaczać. Jeśli mamy słabość do figurek porcelanowych, najlepiej od razu zestawić kilka przedmiotów z tej samej manufaktury, a nawet serii. Natomiast jeśli decydujemy się na pewien rodzaj eklektyzmu, naszą kolekcję powinien łączyć jakiś wspólny element czy cecha. Obok figurek z porcelany lepiej nie ustawiać figurek np. z brązu, bowiem nie będą ze sobą korespondować. Duże rzeźby doskonale sprawdzają się jako pojedyncza ozdoba. Unikajmy zestawiania ich z kolekcją małych przedmiotów, albo podobnych rozmiarowo figur.

figura

Fot. Figurka konia z brązu

Figury i rzeźby – najlepsze pomysły na aranżację

Zarówno figury jak i rzeźby to bardzo uniwersalne w aranżacji dodatki. Z powodzeniem można wprowadzić je do dowolnego pomieszczenia. Szczególnie jednak warto ozdobić nimi:

  • hol lub przedpokój – bowiem pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz. Duże rzeźby dobrze korespondują z konsolą i lustrem.
  • salon – gdzie podkreślą reprezentacyjny charakter wnętrza i wydobędą piękno antycznej witryny lub komody lub będą doskonałym wykończeniem, podkreślającym elegancję aranżacji – np. w postaci dużej rzeźby z brązu
  • gabinet – w tym miejscu śmiało można wprowadzić rzeźby „tematyczne” (np. rzeźbę wagi, która wspaniale wpiszę się w charakter gabinetu prawnika).

łania

Fo. Łania, porcelana Rosenthal

Więcej na temat innych dodatków, które wspaniale uzupełniają antyki, można przeczytać w artykułach:

Der Online-Shop antykikoneser.pl verwendet „Cookies”, um Dienste und anonyme Statistiken bereitzustellen. Durch die Verwendung stimmen Sie zu, „Cookies” auf Ihrem Gerät zu speichern. Sie können Ihre Einwilligung widerrufen, indem Sie Ihre Browsereinstellungen ändern.

Akzeptieren Mehr Informationen