Chinoiserie to w wolnym tłumaczeniu „moda na chińszczyznę”. Chociaż dzisiaj chińszczyzna kojarzy nam się z bylejakością, w XVII-wiecznej Francji była synonimem luksusu i doskonałego gustu. Wówczas chinoiserie było eklektycznym stylem, który czerpał inspirację z Chin, Japonii i innych krajów Dalekiego Wschodu.

door-19735_1920

Fot. uchwyt do drzwi w stylu chińskim

Kiedy, gdzie i dlaczego narodziła się moda na chinoiserie?

Chinoiserie swoją popularność zawdzięcza otwarciu się Europy na handel z Dalekim Wchodem. Europejscy kupcy sprowadzali na Stary Kontynent ceramikę, tkaniny czy dekoracje z Chin i innych azjatyckich państw. Te spotkały się z dużym zainteresowaniem Francuzów, a potem zyskały popularność w innych krajach europejskich. Oczywiście nie każdy mógł pozwolić sobie na drogie i oryginalne przedmioty przywiezione z Azji, ale rzemieślnicy szybko podchwycili zainteresowanie potencjalnych klientów sztuką Chin. Tym samym w Europie zaczęto produkować fajans na wzór chińskiej porcelany czy meble nawiązujące do chińskich motywów. Wiele dalekowschodnich inspiracji upraszczano, a oryginalną lakę czy porcelanę zastępowano dostępnymi zamiennikami.

sunset-952629_1920

Fot. Krajobraz Dalekiego Wschodu

Najczęściej wykorzystywane motywy w chinoiserie to smoki, pagody, pejzaże właściwie dla Dalekiego Wschodu, rośliny typowe dla Chin i Japonii czy postaci Azjatów.

antyczne wazony

Fot. Komplet dwóch wazonów

Jak chinoiserie wpłynęło na architekturę, krajobraz i antyki?

Na fali zainteresowania stylem chinoiserie aranżowano tzw. „chińskie pokoje”. Moda na takie pomieszczenia panowała w Niemczech, Rosji, a także w Polsce. Pokoje takie powstawały w rezydencjach arystokracji. Umieszczano tam parawany i wachlarze wzorowane na chińskie, a ściany ozdabiano malowidłami przedstawiającymi chińskie krajobrazy lub tapetami w dalekowschodnie motywy. W chińskich pokojach eksponowano także cenne przedmioty sprowadzane z Dalekiego Wschodu, np. porcelanę czy dekoracje z kości słoniowej, metalu lub papieru.

Modne były także ogrody i parki w stylu chińskim. Budowano tam pagody, altanki, herbaciarnie czy mostki nad sztucznymi „rzekami”.

1280px-Kew_Gardens_Pagoda

Fot. Pagoda w Królewskim Ogrodzie Botanicznym w Londynie

Wpływy chinoiserie można odnaleźć też w antycznych meblach. Ponieważ styl ten zdobył popularność w okresie panowania rokoko, antyki z tej epoki często są ozdobione właśnie dalekowschodnimi motywami. Chinoiserie wpłynęło także na twórczość Thomasa Chippendale’a (więcej o nim w artykule Biznesmen i designer z XVIII wieku.

Der Online-Shop antykikoneser.pl verwendet „Cookies”, um Dienste und anonyme Statistiken bereitzustellen. Durch die Verwendung stimmen Sie zu, „Cookies” auf Ihrem Gerät zu speichern. Sie können Ihre Einwilligung widerrufen, indem Sie Ihre Browsereinstellungen ändern.

Akzeptieren Mehr Informationen