Dzisiaj styl boho kojarzy się z lekko ekstrawaganckimi, ale luksusowymi mieszkaniami. Ewentualnie aranżacjami w klimacie Bali. Ale jaka jest historia Boho?

Trochę historii

Inspiracją w wykształcaniu się stylu boho była francuska cyganeria, czyli biedni artyści, którzy żyli w drodze i ponad wszystko cenili wolność, odrzucając w ten sposób, wg nich skostniałe normy i obyczaje. A bezpośrednio za powstaniem stylu boho stali Hipisi, którzy w latach 60. i 70. Ubiegłego wieku, podobnie jak francuska cyganeria, pragnęli nieskrępowanej wolności. Odrzucila tym samym obowiązujące normy i kontestowali m.in. wszechobecny konsumpcjonizm i materializm. 

Niesamowite inspiracje 

I tak w atmosferze buntu i pragnienia wolności powstał styl boho: kolorowy, szalony i eklektyczny. Dzięki francuski artystom styl boho zyskał artystyczny, nonszalancki i wyjątkowo ekstrawagancki charakter. XIX artyści wyjątkowo lubowali się także w podróżach, stąd w stylu boho znajdziemy dużo elementów z różnych kultur, np. motywy orientalne, afrykańskie, dodatki z ameryki południowej, a także elementy europejskiego folkloru. 

Z kolei za sprawą hipisów boho zyskał swoją prostotę, a także połączył w sobie liczne kontrasty. Prymitywne, afrykańskie rękodzieła korespondują w nim ze współczesnymi dziełami sztuki, designerskie meble z antykami, a zestawienia wzorów i kolorów łamią wszelkie znane nam kanony sztuki.

Współczesne interpretacje

Boho nie ma sztywnych ram, więc dzisiaj możemy go swobodnie interpretować. W jednych wnętrzach przybiera on bardziej orientalny charakter, w innych wyraźnie widać odniesienia do natury, np. w wyniku zastosowania takich materiałów jak ratan czy wiklina. Prze pewien czas bardzo modne było boho z wyraźnym akcentem marokańskim, potem chętnie łączono go ze stylem skandynawskim. 

Wybuchowa awangarda

Trudno powiedzieć jaki jest styl boho, ze względu na brak jasnych reguł. Ale z powodzeniem możemy powiedzieć jaki styl boho na pewno nie jest. Brak w nim nudy i przewidywalności, bowiem cały jego urok opiera się na niecodziennych zestawieniach. Nie ma on nic wspólnego z laboratoryjnymi wnętrzami i przesadnym minimalizmem. Wnętrza w tym duchu mogą urzekać nonszalancją, ale daleko im do sztucznego przepychu i sztywnego szyku.

Czy boho jest dla każdego? Niekoniecznie, bowiem osoby ceniące porządek i stawiające ponad wszystko klasykę mogą być nieco przytłoczone tym stylem. Ale wolne dusze, które nie lubią zamykać swoich aranżacji w twardych ramach konkretnych styli, na pewno znajdą w nim coś dla siebie. 

Der Online-Shop antykikoneser.pl verwendet „Cookies”, um Dienste und anonyme Statistiken bereitzustellen. Durch die Verwendung stimmen Sie zu, „Cookies” auf Ihrem Gerät zu speichern. Sie können Ihre Einwilligung widerrufen, indem Sie Ihre Browsereinstellungen ändern.

Akzeptieren Mehr Informationen