We wnętrzach w stylu japońskim nic nie jest pozostawione przypadkowi. Niewielka ilość przedmiotów ułożona w przemyślany sposób, tworzy harmonijne aranżacje, przypominające dzieła sztuki. Ale jak styl japoński przenieść do polskich wnętrz? 

Zbyt dosłownie nie znaczy dobrze

Nie wszystkie japońskie patenty sprawdzą się w naszej szerokości geograficznej. Niziutkie stoliki, przy których trzeba siedzieć na poduszkach czy materace w formie maty, którą składa się każdego ranka, mogą okazać się mało komfortowe, bowiem jesteśmy przyzwyczajeni do innych mebli. Lekkie, przesuwane ścianki będą ciekawym patentem na wydzielanie przestrzeni, ale zastosowane w całym domu mogą okazać się niewystarczające do zachowania kameralnej przestrzeni, do jakiej jesteśmy przyzwyczajeni. 

Zresztą przenoszenie wszystkich patentów 1:1 sprawi raczej, że nasze wnętrza będą sztuczne i przestylizowane. Czym się zatem inspirować i jakie motywy przenieść do naszych wnętrz?

Inspiracje tak, ale niekoniecznie dosłowne

Japończycy mają wiele pomysłów na tworzenie pięknych przestrzeni. Wiele z nich jest uniwersalnych i można przemycić je do zupełnie innych, odległych stylów. 

Światło i przestrzeń

W japońskich wnętrzach światło, najchętniej naturalne, odgrywa ważną rolę. Stąd tak popularne tam są duże okna i lekkie przesuwane drzwi i ścianki, które przepuszczają naturalne światło, np. z papieru ryżowego. W naszych wnętrzach nie musimy być aż tak dosłowni i zamiast ścian jakby wyjętych z tradycyjnego japońskiego domu, możemy postawić na lekkie przepierzenia, np. w formie cienkich desek, przypominających żaluzje, ale w orientacji pionowej. Takie elementy pozwolą nam podzielić przestrzeń na różne strefy i jednocześnie nie będą przytłaczające. Ma to duże znaczenie szczególnie w mieszkaniach i domach z małym metrażem.

Sztuczne światło powinno mieć za to charakter rozproszony i punktowy. Mile widziane są papierowe lampy inspirowane lampionami.

Wanny Ofuro 

W Japonii wiele elementów życia codziennego przybiera formę rytuałów. Nie inaczej jest z kąpielą, która tutaj jest raczej elementem oczyszczenia duszy i uspokojenia umysłu, a samo mycie ciała bardziej środkiem zapewniającym zdrowia i harmonię niż celem. 

Tym samym w prawdziwym japońskim domu nie może zabraknąć wysokiej wanny, w której mieszkańcy kraju kwitnącej wiśni zażywają długich, gorących kąpieli. Jeśli drewniana wanna nie do końca mieści się w estetyce waszej łazienki, wybierzcie geometryczną, nowoczesną wannę stojącą. Także wpisze się w styl japoński, ale będzie bardziej korespondowała z europejskimi wnętrzami.

Co jeszcze możemy wyciągnąć z japońskiej sztuki projektowania wnętrz? O tym w kolejnym wpisie. 

Der Online-Shop antykikoneser.pl verwendet „Cookies”, um Dienste und anonyme Statistiken bereitzustellen. Durch die Verwendung stimmen Sie zu, „Cookies” auf Ihrem Gerät zu speichern. Sie können Ihre Einwilligung widerrufen, indem Sie Ihre Browsereinstellungen ändern.

Akzeptieren Mehr Informationen