W Polsce kojarzymy styl Ludwika Filipa ze zgrabnymi antykami na esowatych nóżkach, nadającym meblom lekkości i przytulnymi, kameralnymi wnętrzami. Ale oryginalne meble Ludwika Filipa, które powstały we Francji w pierwszej połowie XIX wieku, charakteryzował duży eklektyzm i niejednorodność.

Trochę historii

Jak to wynika z samej nazwy, styl narodził się za czasów panowania Ludwika Filipa. Powstał jako ewolucja stylu Restauracji (odpowiednika Biedermeieru we Francji). Łączył w sobie tak odległe i różnorodne wpływy jak rokoko, barok, renesans czy nawet gotyk. Dodatkowo czerpał z klasycyzmu. Finalnie meble powstałe w duchu tak wielu epok i wpływów często znacząco się od siebie różniły pod względem estetyki. Pewne cechy jednak je łączyły, np.:

  • ciężkie proporcje
  • dekoracje w formie intarsji i rzeźby
  • motywy dekoracyjne w postaci palmet, półpostaci, łabędzich szyi, waz

Antyki skrojone wg potrzeb

Antyki Ludwika Filipa oczami wyobraźni chętnie lokujemy w pałacowych wnętrzach, wytwornych kamienicach i nadajemy im arystokratyczne wręcz pochodzenie. Jednak powstawały one przede wszystkim dla bogatych mieszczan. I zgodnie z upodobaniami tej klasy społecznej cechował je:

  • komfort użytkowania
  • ekonomiczne ceny

Ze względu na to, że Ludwiki Filipy często były produkowane w sposób seryjny, z wykorzystywaniem nowoczesnych technik, a także łączyły w sobie bardzo liczne (i nierzadko odległe) inspiracje, czasem zarzuca się im niższy, względem wcześniejszych stylów, poziom artystyczny.

Antyki typowe dla Ludwika Filipa

Meble powstały w duchu Ludwika Filipa miały czynić wnętrza mniej reprezentatywnymi, a bardziej przyjemnymi dla życia. Dlatego dawny rozmach ustępował wygodzie. Meble (jak na ówczesne czasy) zmniejszyły gabaryty, stały się bardziej mobilne. Służyły też wygodzie.

Powstały wtedy liczne meble o bardzo konkretnym przeznaczeniu, np.

  • fotel napoleonka – w kształcie gondoli, jego znakiem charakterystycznym jest to, że jest cały tapicerowany, często ma także ukryte na materiałem nóżki.
  • fotel wolter – wyróżnia go wygodny, duży zaplecek
  • meridiennes – leżanka, nieco przypominająca szezlong, która z jednej strony jest zabudowana jak głęboki fotel, co umożliwia przyjęcie wygodnej pozycji półleżącej
  • małe stoliczki o bardzo konkretnym przeznaczeniu (np. niciak, karciak, stolik nocny, stolik pomocniczy)

A do jakich wnętrz pasują meble Ludwika Filipa, jak je zaaranżować? O tym w kolejnym artykule.

Online shop antykikoneser.pl uses „cookies” to provide services and anonymous statistics. By using it, you agree to save „cookies” on your device. You can withdraw your consent by changing your browser settings.

Accept More informations