Styl angielski jest bardzo niejednorodny. Z jednej strony kojarzy nam się z klasyką. Z drugiej: kolonialnymi wpływami. Mogą pojawić się w nim inspiracje stylem wiktoriańskim i klimat staroangielskiej, wiejskiej rezydencji. Jak zaaranżować wnętrza w duchu angielskim?
Styl angielski: meble
Meble w duchu angielskim mają kilka wspólnych mianowników: są masywne, wykonane z litego drewna, ale też na swój sposób proste. Mogą przybrać formę klasycznych mebli z symetrycznymi wgłębieniami i wypukłościami na frontach oraz ozdobnymi, starodawnymi gałkami. Pasują do niego takie antyki jak kredensy, przeszkolone serwantki, masywne okrągłe stoły. Możemy postawić też na bardziej egzotyczne meble, nawiązujące do okresu kolonialnego Wielkiej Brytanii – wykonane z egzotycznych gatunków drzew, z orientalnymi zdobieniami. Styl angielski możemy też stworzyć, bazując na antykach w stylu wiktoriańskim, które są niesamowitą wręcz mieszanką gotyku, klasycyzmu, rokoko czy epoki elżbietańskiej.
Meble w duchu angielskim to też takie klasyki jak kanapa Chesterfield czy krzesła Thoneta.
Styl angielski: wnętrza
Wnętrza w stylu angielskim najczęściej opierają się na stonowanych, romantycznych kolorach: popielaty róż, biele, szarości, beże. Pasują tam roślinne motywy tapet i materiałów (szczególnie popularne są róże), a także wzory typu pasy. Bardzo angielska jest też boazeria w stylu paneli ze sztukaterią do połowy ścian.
Podłogi w stylu angielskim są drewniane, pasują tam też płytki w klasyczną szachownicę. Jeśli wybierzemy klimat wiejski: możemy postawić na kamienne elementy, np. ganku czy tarasu.
Styl angielski: ogólny klimat
Wnętrza w tym duchu opierają się na maksymalizmie. Mile widziane są tu dodatki, bibeloty (rodzinne pamiątki, zdjęcia, porcelanowe figurki, dywany, długie zasłony, egzotyczne dekoracje np. w stylu chińskim).
W stylu angielskim możliwe są też ekstrawaganckie połączenia: flirt klasyki i tradycji z nowoczesnością, mieszkanką neoklasycyzmu, stylu wiktoriańskiego z motywami Dalekiego Wschodu.
To od nas zależy czy wybierzemy bardziej klimat wiejskiej, przytulnej rezydencji czy wydania stylu angielskiego czerpiącego z okresu kolonialnego.